Akut lenfoblastik lösemili olgularda akım sitometri ile immunfenotipleme ve prognoz ilişkisi
Effect of immunophenotyping with flow cytometry on prognosis for childhood acute lymphoblastic leukemia: A single center experience
- Tez No: 606617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH GENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL), çocukluk çağında görülen en sık malignitedir ve tüm çocukluk çağı kanserlerin yaklaşık % 25-30'unu oluşturur. Akut lenfoblastik lösemilerde tanı ve tedavideki hızlı gelişmeler sonucunda son yıllarda hastaların %75-80'ninde kür sağlanabilmektedir. Lösemik hücrelerin kemik iliğinden farklılaşırken hangi diziden ve hangi evreden köken aldığını gösteren yüzey işaretleyicilerinin saptanması ile immünfenotip alt gruplarının belirlenmesi ALL tanısı için çok önemli hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji & Onkoloji Bilim Dalında Ocak 2008 - Mart 2012 tarihleri arasında akım sitometrik analiz ile immünfenotiplendirme yapılmış yeni ALL tanısı konulan TR-ALL 2000 (modifiye) BFM tedavi protokolü alan 106 vaka çalışma grubuna alındı. ALL immünfenotip alt gruplarının özelliklerinin ve prognoza etkisinin retrospektif olarak araştırılması amaçlandı. Tanı aşamasında saptanan klinik ve diğer laboratuar verileri ile korelasyonu değerlendirildi. Olgularımızın izlem süresi 32.9±18.8 ay idi. Olguların 40'ını (%37.8) kız, 66'sını (%62.2) ise erkek hastalar oluşturmaktaydı. Hastalarımızın yaş ortalaması 5.9±3.8 yıl olarak saptandı. EGIL (European Group for the immunological characterization of leukemias) sınıflamasına göre tüm olguların %83'ünü B hücreli ALL ve %17'sini T hücreli ALL oluşturmaktaydı. Yaptığımız immunfenotip alt grupların dağılımı ise %1'i pro-B hücreli ALL, %44'ü common B hücreli ALL, %38'i pre-B hücreli ALL iken %7.5'i pre-T hücreli ALL, %5.5'i kortikal T hücreli ALL ve %4'ü matür T hücreli ALL olarak saptandı. Çalışmamızda literatürden farklı olarak common B hücreli ALL ile pre-B hücreli ALL saptama oranları benzer bulundu. Pre-B hücreli ALL %38 görülme oranı ile literatüre göre daha yüksek oranda izlendi. T hücreli ALL'li olgularda E/K oranı B hücreli ALL olgularına oranla daha yüksek idi. Altı yaştan büyük olgularda T hücreli ALL'nin oranında artış olduğu görüldü (p=0.001). 20000/mm3 üstünde lökositoz, T hücreli ALL grubunda yüksek olarak saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is most common malignancy seen in childhood and it accounts for approximately 25-30 % of all childhood cancers. As a result of rapid developments in diagnosis and treatment of acute lymphoblastic leukemias, 75-80 % of patients can be cured in recent years. The determination of immunophenotype subgroups with the help of surface markers showing the origin from which row and stage cells stem while leukemic cells differentiate from bone marrow has become important for the diagnosis of ALL. 106 cases undergone immunophenotyping through cytometric analysis between January 2008 – March 2012, receive TR-ALL 2000 (modified) BFM treatment protocol and newly diagnosed with ALL at İzmir Dr. Behçet Uz Children's Disease and Surgery Training and Research Hospital Pediatric Hematology and Oncology Unit of Ministry of Health Turkey Public Hospitals Institution İzmir Public Hospitals Association Secretary General were included in the study. The features of ALL immunophenotype subgroups and their effects on prognosis were aimed to be investigated retrospectively. Its correlation between clinical and other laboratory data determined during diagnosis period were evaluated. Follow-up period of our patients was 32.9±18.8 months. The cases were composed of 40 females (37.8%) and 66 males (62.2%). The average age of the patients were established as 5.9±3.8 years. All cases were divided to 83% B celled ALL and 17% T celled ALL according to EGİL(European Group for the immunological characterization of leukemias). The distribution of immunophenotype subgroups carried out according to EGIL (European Group for the immunological characterization of leukemias) was detected as follows : 1% pro-B celled ALL, 44% common B celled ALL, 38% pre-B celled ALL; 7.5% pre-T celled ALL, 5.5% cortical T celled ALL and 4% mature T celled ALL. The determination rates for common B celled ALL and pre-B celled ALL were found similar in our study unlike literature. With 38% incidence, pre-B celled ALL was followed at a higher rate compared to literature. E/K rate in T celled ALL cases was higher compared to B celled ALL ones. An increase was seen in T celled ALL rate in patients older than 6 years (p=0.001). leukocytosis above 20000/mm3 was established high in T celled ALL group (p=0.001).