Futbola özgü geliştirilen yeni bir testin geçerliğinin ve güvenirliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of validity and reliability of A new soccer specific test
- Tez No: 406904
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Maksimal oksijen tüketim kapasitesi, şiddetli bir egzersiz sırasında, dokuların kullanabildiği en yüksek oksijen miktarını ifade etmektedir. Dayanıklılığın önemli bir ölçütüdür. Maksimal oksijen tüketim kapasitesi, futbolda kat edilen toplam mesafeyle doğru orantılıdır. Bu araştırmanın amacı, sahada uygulanan, maksimal oksijen tüketim kapasitesini ölçmeye yarayan ve yeni geliştirilmiş bir test olan Futbola Özgü Modifiye 1,5 Mil Koşu Testinin geçerliğini ve güvenirliğini ölçmek ve değerlendirmektir. Araştırmaya 32 futbolcu, 5 basketbolcu, 4 voleybolcu ve 7 hentbolcu olmak üzere toplam 48 erkek sporcu katılmıştır. Katılımcılar bir kez laboratuvara gelmiştir. Laboratuvar seansında katılımcıların boyları, vücut ağırlıkları ve vücut yağ oranları ölçülmüştür, koşu bandında, gaz analizörüyle maksimal oksijen tüketim kapasitesi belirlenmiştir. Katılımcılara sahada, Futbola Özgü Modifiye 1,5 Mil Koşu Testi, 2-7 gün ara ile iki kez uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maximal oxygen uptake is a term which reflects maximum rate of oxygen utilization by tissues during incremental exercise which is a major indicator of endurance capacity. Maximal oxygen uptake is directly proportional to distance covered in soccer. The present study examined the validity and reliability of Soccer Specific Modified 1,5 Mile Run Test. This test is a new developed test and applied in soccer field. Totally 48 athletes were participated in the study (32 soccer, 5 basketball, 4 volleyball and 7 handball players). Participants visit the laboratory once. Height, weight, body fat percentage and maximal oxygen uptake were measured during laboratory session. In the field, Soccer Specific Modified 1,5 Mile Run Test is performed two times with 2-7 days apart.