Psoriasis hastalarında non- alkolik karaciğer yağlanması varlığının araştırılması ve visfatin adipokinin düzeylerinin değerlendirilmesi
Investigation of non-alcoholic fatty liver disease at psoriasis patients and evaluation of visfatin levels
  1. Tez No: 406946
  2. Yazar: İSMAİL DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÖĞRETMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Psoriasis günümüzde, eşlik eden komorbiditeleri nedeniyle sistemik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Metabolik sendrom ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı psoriasisin önemli komorbiditelerindendir. Visfatin ise, ağırlıklı olarak visseral beyaz yağ dokusundan salınan bir adipokindir. Abdominal obezite ve kronik inflamasyon gibi durumlarda düzeyleri yükselir. Çalışmamızda psoriasisteki olası visfatin yüksekliğinin metabolik sendroma bağımlı olup olmadığının saptanması amaçlandı. Ayrıca hasta gruplarında karaciğer yağlanması araştırılarak, karaciğer yağlanmasının psoriasisle ve metabolik sendromla ilişkisi incelendi. Psoriasis hastalarında NAYKH prevalansı artmış bulundu fakat metabolik sendromu olmayan psoriasis hastalarıyla kontrol grubu karşılaştırıldığında NAYKH açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı. Bu durum, psoriasisteki artmış NAYKH prevalansının, psoriasiste artmış metabolik sendrom sıklığıyla direk ilişkili olabileceği görüşünü desteklemektedir. Bunun yanı sıra, psoriasis hastalarında serum visfatin düzeyleri anlamlı düzeyde yüksek bulundu ancak bu yükseklik metabolik sendrom ve komponentlerinden bağımsızdı. Bu çalışmadan, psoriasisteki serum visfatin düzeylerindeki yüksekliğin, psoriasiste artmış metabolik sendrom görülme olasılığına bağlı değil, psoriasis patogenezinde temel rol oynayan kronik inflamasyona bağlı olabileceği sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease, which is frequently associated with comorbidities including metabolic syndrome and nonalcoholic fatty liver disease. Visfatin is an adipokine secreted either from adipocytes or cells of the stromal vascular fraction of white adipose tissue and its high concentrations is known to be in a relationship with abdominal obesity and chronic inflamation. This study investigates serum levels of visfatin in patients with psoriasis to reveal that high levels of this novel adipokine is related to metabolic syndrome. Our patients are also undergo ultrasonografic liver screening, therefore we consider how psoriasis is linked to metabolic syndrome and non alcoholic fatty liver disease.Prevalance of non alcholic fatty liver disease was observed to be higher in psoriasis patients. However there were no difference between controls and healthy psoriasis patients for prevalance of non alcholic fatty liver disease. Therefore we think that this result supports the metabolic syndrome and psoriasis relationship. Visfatin levels detected significantly higher in psoriasis patients independetly from metabolic syndrome and its components. These findings suggest that high visfatin levels might play role in chronic inflammation seen in psoriasis.