Kroner arter hastalıklarında glutatyon peroksidaz, katalaz ve selenyum rolü
- Tez No: 40695
- Danışmanlar: PROF.DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
-57- 7. ÖZET Çalışmamızda, Glutatyon Peroksidaz ve Katalaz aktivi- tesi ve serum selenyum konsantrasvonları bir vada daha fazla risk faktörlü koroner kalp hastalarında incelenmiştir. Glutatyon pe roksidaz tayini Paglia ve Valentine metoduyla, serum katalaz ak- tivitesi, spektrofotometrik bir yöntem olan L.Goth metoduyla ve florimetrik bir ölçüm olan serum selenyum konsantrasyonları M. Timothy metodlarıyla çalışılmıştır. Bu çalışmada, serbest radi kaller ve onları bloke eden enzimler ve Selenyum invivo ve invit- ro olarak incelenmiştir. Glutatyon Peroksidaz, Katalaz, Selenyum seviyeleri ile koroner kalp hastalığı arasında bir ilişki görül müştür. Glutatyon Peroksidaz, Katalaz ve Selenyumun ortalama kon santrasyonları vakalarda kontrollere göre oldukça düşük bulunmuş tur. Glutatyon Peroksidaz. Katalaz ve Selenyum konsantras yonlarında^ bu azalmayı daha iyi açıklayabilmek için çeşitli çalışmalar yapılabilir. Anahtar Kelimeler : Glutatyon Peroksidaz. Katalaz, Ko roner Kalp Hastalıkları, Eritrosit, Antioksidan Enzimler, Selen yum.
Özet (Çeviri)
-58- 8. SUMMARY A longitudinal case-control study of 62-patients with one or more risk factors for coronary heart disease and 15 cont rols. We determined selenium concentrations and activities of the selenoenzyme, glutathione peroxidase. It was measured by Paglia and Valentine metod. A rapid cost-efficient, spectrophotometric assay for serum catalase activity was develo ped. Selenium concentrations were measured by M.Timothy metod and it was flurometric assay for serum selenium. In this study, invitro and invivo effects of free radicals and some antioxidant enzymes which block them out, were investigated. To study the associations between selenium glutathione peroxidase and catalase status and the risk of coronary heart disease. Mean concentrations of all glutathione peroxidase, catalase and selenium measurements were lower in cases than controls. Further studies are needed to explain the decrease in glutathione peroxidase and catalase activities, serum selenium concentrations. Key Words : Glutathione peroxidase, Catalase, Coro nary heart disease, Erythrocyte, Antioxidant enzymes, selenium.