İzosorbid dinitratın methemoglobin redüktaz ve antioksidan enzim sistemi üzerine etkisi
Effects of isosorbite dinitrate administration on methemoglobine reductase and antioxidant enzymes activity
  1. Tez No: 70349
  2. Yazar: AYŞE MERAL EGÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İzosorbit dinitrat (ISDN) vazodilatasyon yapıcı etkisinden dolayı uzun yıllardan beri koroner kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Etkisini nitrik oksit (NO) salınımını arttırarak yapar. En önemli yan etkisi de methemoglobinemidir. Bu çalışmanın amacı; ISDN ve ISDN ile birlikte E vitamini verilmesinin antioksidan sistem ve methemoglobin redüktaz enzim aktivitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada 8 kontrol, 10 ISDN ve 10 ISDN+E vitamini verilen toplam 28 rat kullanıldı ve alınan kan örneklerinden redükte glutatyon (GSH) düzeyi, plazma malondialdehid (MDA) düzeyi ile eritrosit glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz ve NADH- methemoglobin redüktaz aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isosorbite dinitrate (ISDN) has been used in the treatment of ischaemic cardiovasculer diseases for many years. ISDN is the most popular nitric oxide doner and causes methemoglobinemia as an important side effect. The purpose of this study was to examine antioxidant states and methemoglobine reductase activity after giving ISDN and ISDN + vitamin E. Rats were divided into three groups according to the treatment: control groups, ISDN groups and ISDN + vitE groups. We measured blood reduced glutathione (GSH), plasma malondialdehyde (MDA), erythrocyte superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and NADH-dependent methemoglobine reductase activities.