Sağlıklı kişilerde lipid parametrelerinin normal değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 40694
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EKİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bölgemizdeki sağlıklı kişilerde lipid parametrelerinin norm değerlerinin belirlenmesi gayesiyle serum düzeyindeki total kolesterol, tiraçilgliserol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol ile total kolesterol/HDL-kolesterol ve LDL- kolesterol/HDL-kolesterol oranları 152 erkek ve 183 kadın olmak üzere toplam 335 kişi üzerinde normal seviyelerinin tesbiti yapılmıştır. Total kolesterol, erkeklerde 188,6±39 mg/dl, kadınlarda 179,4±34 mg/dl olup toplamda ise 183,5136,8 mg/dl olarak bulunmuştur. Triaçilgliserol, erkeklerde 132141 mg/dl, kadınlarda 111±35,6 mg/dl iken toplamda 121±39 mg/dl olarak bulunmuştur. HDL-kolestcrol, erkeklerde 49,8±3,3 mg/dl, kadınlarda 52±3 mg/dl iken toplamda 50,7±3,6 mg/dl olarak bulunmuştur. LDL-kolesterol, erkeklerde 111±37 mg/dl, kadınlarda 104±33 mg/dl ve toplamda 110±36 ır.g/dl olarak bulunmuştur. VLDL-kolestprol, erkeklerde 26,7±8,3 mg/dl, kadınlarda 22,5±7 mg/dl ve toplamda 24,7±7,8 mg/dl bulunmuştur. Total kolesterol/HDL-kolesterol, erkeklerde 3,78±0,98 mg/dl kadınlarda 3,4610,77 mg/dl ve toplamda 3,6210,85 mg/dl olarak bulunmuştur. LDL-kolesterol/HDL-kolesterol, erkek¬ lerde 2,2510,79 mg/dl, kadınlarda 2,0210,71 mg/dl ve toplam 2,1310,76 mg/dl olarak bulunmuştur. Erkeklerde total kolesterol (p* 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY in our area, total-cholesterol, TG, HDL-Ch, LDL-Ch, VLDL-Ch and ratios of, LDL-Ch/HDL-Ch and total-Ch/HDL-Ch were determined to show normal levels of lipid parameters including 335 healthy subjects, 183 vromen and 152 men. t. - Total Ch(188,6±39 mg/dl för men, 179,4+34 mg/dl f ör women and 183,5±36,8 mg/dl för total), TG(132±41 mg/dl f ör men, 111±35,6 mg/dl för women and 121±39 mg/dl för total), HDL-Ch( 49,8±3,3 mg/dl f ör men, 52±3 mg/dl för women and 50,7±3.6 mg/dl f ör total), LDIr-Ch( 111±37 mg/dl f ör men, 104±33 mg/dl f ör vomen and 110±36 mg/dl for total), VLDL-Ch( 26,7±8,3 mg/dl for men, 2?,,5±7 mg/dl for vromen and 24,7±7,8 mg/dl for total), Total Ch/ HDL-Ch(3,78±0,98 mg/dl for men, 3,46±0,79 mg/dl for women and 3,62±0,85 mg/dl för total), LDL-Ch/HDL-Ch(2,25±0,79 mg/dl for men, 2,02±0,7 mg/dl for vomen and 2,1310,76 mg/dl for total) vere found.