Er-yag lazer kullanılarak hazırlanan çürükten etkilenmiş dentinde farklı self-adeziv kompozitlerin bağlantılarının ve mikrosızıntılarının karşılaştırılması
A comparison of the different self-adhesive composites' shear bond strength and microleakage on caries affected dentin with using er-yag laser
- Tez No: 406963
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı self-adeziv kompozitlerin, Er:YAG lazer kullanılarak hazırlanan çürükten etkilenmiş dentine; tek başlarına ve iki farklı adeziv sistemle birlikte uygulandıklarında bağlantısının ve sınıf V kavitelerde mikrosızıntısının incelenmesidir. Bu çalışma, makaslama bağlanma dayanımı testi ve mikrosızıntı değerlendirmesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. 220 adet çürüklü molar, iki farklı çürük temizleme yöntemi (Er-YAG,Frez) kullanılmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Dişler daha sonra, farklı adeziv sistemlerle (SE Bond, Optibond FL) beraber farklı self-adeziv kompozitler (Vertise Flow, Constic, Fusio Liquid Dentin) uygulanmak üzere her bir grupta 10 diş olacak şekilde (n=10) dokuz alt gruba daha ayrıldı. Kontrol grubu olarak ise gelenekesel bir akıcı kompozit (Filtek Ultimate Flow) iki farklı adeziv sistemle birlikte uygulandı. Kole seviyesinden kronları uzaklaştırılan dişlerin çürükleri yukarıda belirtilen yöntemlerle temizlendi. Hazırlanan çürükten etkilenmiş dentin yüzeylerine kompozitler ve adeziv sistemler üretici firma talimatlarına göre uygulandı. Dişlere, makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Sınıf V kaviteler mikrosızıntı değerlendirmesi için hazırlandı. Dişler rastgele iki gruba ayrıldıktan sonra, sadece bir gruba ilave lazer etching uygulaması yapıldı. Kaviteler yukarıdaki gibi restore edildikten sonra dişlere 1000 kez termal siklus uygulandı. Dişler, %0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda bekletildi ve stereomikroskopta incelenmek üzere kesildi. Elde edilen verilerin istatistiğinde, Friedman testi, Kruskall-Wallis, One Way Anova, Mann Whitney U ve Wilcoxon Ranks testleri uygulanmıştır (p=0,05). Genel olarak sonuçlara göre, makaslama bağlanma dayanımı testinde kompozitler ve çürük uzaklaştırma yöntemleri arasında farklılık tespit edildi (p0,05). Çürük temizleme yöntemlerinden frez grubu, Er:YAG lazer grubundan (self adeziv kompozitlerin tek başlarına uygulandıkları gruplar hariç) daha yüksek bağlanma dayanımı değerleri göstermiştir. Genel olarak self-adeziv kompozitlerin hepsi birbirine yakın bağlanma değerleri gösteririken, geleneksel akıcı kompozit self adeziv kompozitlere göre daha yüksek değerler göstermiştir. Self-adeziv kompozitlerin tek başlarına uygulandığı gruplar, adeziv sistemlerle beraber uygulanan gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bağlantı gösteririken, self-etch ve total-etch adeziv sistemler arasında farklılık tespit edilmemiştir. Mikrosızıntı sonuçlarına göre ise, lazer etching uygulamasının mikrosızıntı üzerine etkisi olmadığı ve self-adeziv kompozitlerin tek başlarına uygulandıklarında mikrosızıntıya engel olamadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate of different self-adhesive composites' shear bond strength when used diffirent adhesive systems on affected caries dentin with using Er-YAG Laser and microleakage on Class V cavities. This study consisted of two parts; shear bond strength test and microleakage evaluation. 220 decayed molar theeth, were randomly divided into two groups to be used in two different cleaning methods (Er-YAG, bur). Then teeth were divided further into nine subgroups in each group (n = 10) to be applied different adhesive systems (SE Bond, Optibond FL) with different self-adhesive composites (Vertise Flow, Constic, Fusion Liquid Dentin). The control group consisted of a flowable conventional composite (Filtek Ultimate Flower) were performed with two different adhesive system. Teeth crowns were removed and the caries cleared with the above methods. Adhesive systems and composites were applied on caries affected dentin according to manufacturer's instructions. Shear bond strength test was applied on teeth. Class V cavities were prepared for microleakage evaluation. The teeth were randomly divided into two groups, laser etching application was furter applied only one group. Cavities were restored as above and then 1000 times thermal cycles was applied on theeth. Theeth were stored in 0.5% basic fuchsin solution and cut for evaluate with stereomicroscope. The statistics of the obtained data, the Friedman test, Kruskal-Wallis,One vay Anova and Mann-Whitney U and Wilcoxon rank tests were applied (p = 0.05).