Hamilelerde oral hijyen motivasyonunun çürük risk faktörleri üzerine etkisi
Effect of oral hygiene motivation on caries risk factors in pregnant women
- Tez No: 406964
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın amacı hamilelikte verilen oral hijyen motivasyonu/eğitimi ve diyet tavsiyelerinin diş çürüğü risk faktörleri (ÇRF) üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda hamile ve hamile olmayan bireyler çürük riski ve tükürükte bulunan bazı bileşenler açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 17-40 yaşları arasında sistemik rahatsızlığı bulunmayan ve hamilelik süreci normal devam eden 50'si 8-12 haftalık (n=50), 50'si 28-32 haftalık (n=50) hamile ve 50 hamile olmayan (n=50) 150 birey (n=150) dahil edilmiştir. Araştırmamız randomize klinik çalışma olarak tasarlanmıştır 8-12 haftalık hamile bireylerden oluşan G1a grubuna oral hijyen motivasyonu/eğitimi ve diyet tavsiyeleri verilmiştir. Bireyler oral hijyen durumu, eğitim, sosyoekonomik durum, DMFT indeksi, tükürük akış hızı, tükürük tamponlama kapasitesi, Steptococcus mutans(S.mutans) ve Laktobasil miktarı, plak indeksi, diş eti kanama indeksi, bulantı/kusma-reflü şikayeti ve diyet analizi açısından değerlendirilmiştir. G1a grubundaki bireyler 28-32 hafta arasında tekrar çağırılarak G1b oluşturulmuştur. G1a grubundan 4 birey çalışmadan çıkarıldığı için G1a ve G1b 46 bireyden oluşmuştur(n=46). Bireylerin ÇRF verileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Karyogram programı için de kullanılarak diş çürüğünden korunma olasılığı değerlendirilmiştir. Bireylerden alınan 3cc tükürük örneği -800C'de depolanarak daha sonra toplu olarak tükürük kalsiyum, fosfat, total protein, total antioksidan ve flor miktarları tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri Spearman sıra korelasyonu, Ki-kare testi, Wilcoxon ve Mann Whitney-U testleri ile yapılmıştır (p0,05). Tükürük akış hızı yalnızca G1a grubunda G3 grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Fosfat miktarı en yüksek G2 grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate effect of oral hygiene motivation, education and dietary advices on caries risk factors in pregnant women. In our study pregnant and non-pregnant individuals were compared in terms of caries risk and some components in saliva. In this study, 50 pregnant women between 8-12 weeks (G1a) (n=50), 50 pregnant women between 28-32 weeks (G2) (n=50) who had any diseases in pregnancy and 50 non-pregnant women (G3) (n=50), totally 150 women were included. Our research is designed as a randomized clinical trial. G1a group, who consisting of 8-12 weeks pregnant women, were given oral hygiene motivation, education and dietary advices. Individuals were assessed in terms of oral hygiene habits, education, socio-economic condition, DMFT index, salivary flow rate, salivary buffer capacity, Streptococcus mutans (S.mutans)and Lactobacillus count, plaque index, gingival bleeding index, vomiting/nausea-reflux complaint, and dietary analyses. Group G1a was recalled again between 28-32 weeks and formed group G1b. Group G1b was consisted of 46 women because of 4 women who extracted from study and this women extracted from group G1a too. Data about caries risk factors were statistically evaluated. The obtained data were used in Cariogram programme to statistically compare the possibility of caries prevention between groups. Saliva sample of 3 cc which taken from individuals were stored at -80oC and collectively determined salivary calcium, phosphate, total protein, total antioxidant and fluoride level. Statistical analyses were made with Spearman's rank correlation, Chi-Square test, Wilcoxon test and Mann Whitney-U test (p0,05).Salivary flow rate was statistically higher in only G1a group than G3 group (p0,05). The highest phosphate level was observed in group G2.