Serbest idrar katekolaminlerinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile ölçümü ve klinik tanıdaki yeri
  1. Tez No: 40699
  2. Yazar: GÜNGÖR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma serbest idrar katekolaminlerinin HPLC (yüksek performanslı sıvı kromatografisi) ile ölçümü ve kliniğe uygulanması amacıyla yapılmıştır.Serbest idrar katekolaminleri ölçümleri, endojen katekolaminerjik metabolizmayı en iyi yansıtan ölçümlerdir. Çalışmamızda önce çeşitli HPLC yöntemleri kromatografik açıdan incelenmiş ve en duyarlı ölçüm yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır.Bu amaçla katekolamin ölçümlerinde en çok kullanılan yöntem olan alumina ekstraksiyonu yöntemi ile alternatif bir yöntem olan katyon değiştirici reçine ekstraksiyonu yöntemi karşılaştırılmıştır. Daha sonraki aşamada, saptanan yöntemin çeşitli hastalık gruplarındaki tanı değeri istatistiksel açıdan incelenmiştir.Sağlıklı kontrol grubu, hipertansif grup, depresif grup, kardiyomiyopatili grup ve sürrenal kitleli gruplardan oluşan toplam beş grup üzerinde çalışılmıştır.Sağlıklı kontrol grubu değerleri ile diğer grupların değerleri arasında istatististiksel önem taşıyan bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçta, serbest idrar katekolaminleri ölçümünde katyon değiştirici reçine ekstraksiyonu yönteminin doğrusallık kesinlik, verim ve özgüllük açısından en iyi yöntem olduğuna karar verilmiştir. Bu yöntemin sadece sürrenal kitlelilerde değil, sempatik hiperaktivasyonun söz konusu olduğu birçok hastalıkta duyarlı bir ölçüm olanağı sağladığı kanısına varılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed for the measurement of urinary free catecholamines by HPLC (High performance liquid chromatography) and its clinical application.The meaurements of urinary free catecholamines are those which indicate the metabolism of endogenous catecholamines best. In our studyjnitially, various HPLC methods were evaluated chroma- tographically and the most sensitive analyse method was determined. For this aim, the method of alumina extraction, the mostly used for measurements of catecholamines, was compared to the alternative method that was carried out by the cation - exchange resin extraction. In further step, the diagnostic value of the determined method was evaluated statistically in various patient groups.That is, it was applied for totally five groups consisting of the healty individuals, hypertension, depression, cardiomyopathy and adrenal tumours respectively.Also, it was examined whether there was a statistically significant difference between the results of the healthy group and those of the other groups, or not. Consequently, it was concluded that the cation-exchange resin method was the best choice in the measurement of urinary free catecholamines because of its linearity, precision, recovery and specificity.lt was agreed that this method provided the possibility of sensitive measurements in not only adrenal tumours, but also various diseases related to sympathic hyperactivation. 59