Onkogenlerin etkilerinin poliaminler tarafından modifikasyonu
  1. Tez No: 40698
  2. Yazar: M. CAFER SAYILIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. WAYNE E. CRİSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışmamızda kullandığımız değişik tayin yöntemleriyle değişik şartlar altında rat akciğer kazein kinaz H'sine ait bazı özellikler incelendi. Poliamin bağımlı protein kinazlar, ATP veya GTP'yi fosfat vericisi ve Mg++ veya Mn++'i, metal kofaktör olarak kullanarak değişik proteinlerin seril ve treonil amino asit kalıntılarını fosforile ederler. Çalışmada, kazein kinaz H'nin poliamin ve polibazik peptidlerle aktive, dekstran sülfat, heparin ve polianyonik bileşiklerle inaktive olduğu; Na+ iyonu ile inhibe olmadığı ve enzim aktivasyonunun ekzojen substrat kazein ilavesiyle arttığı saptandı. Ayrıca onkoproteinlerden özellikle myc ve myb onkoproteinlerinin kazein kinaz IFnin substratlan olduğu gösterildi. Çalışmamızda enzimin fosforilasyon aktivitesi ATP varlığında, GTP'den daha yüksek bulundu. En iyi aktivasyon tüm poliaminler için deney ortamı başına 10 u.g poliamin, inhibisyon için ise 10 |ig inhibitor kullanıldığında gözlendi. Enzim aktivitesi üzerinde pH'in etkisi izlendiğinde, en yüksek aktivasyon, fosfat vericisi olarak GTP kullanıldığında ve Tris-HCl tamponu içerisinde pH 9.0'da gözlendi. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we evaluted the kinetic properties of rat lung casein kinase II under different conditions by using various assay systems. Protein kinases phosphorylate serine or threonine rezidues of many proteins, casein kinase II also phosphorylated these residues by using ATP or GTP as phosphate donors and Mg2+ or Mn2+ as metal cofactor. Rat lung casein kinase II was stimulated by polyamines and polybasic peptides and inhibited by dextran sulfate, heparin^Ehe enzyme was not inhibited by the Na+ ion. Enzyme activity increased upon addition of casein as being exogenous substrate. The onkoproteins myc and myb were also found to be excellant substrates of casein kinase II. In our study the phosphorylation activity of the enzyme was greater with ATP than with GTP. The largest activation was observed at 10 |ig/ assay of polyamines and the greatest inhibition was at 10 jig/assay of inhibitors. The influence of pH on the enzyme activity was variable. The highest activity was obtained at pH 9.0 in Tris-HCl buffer system using GTP-Mg++. 48