Karşılaştırmalı bir yaklaşımla kamu sektörü ve özel sektörde halkla ilişkilerin işlevi: Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi ve Posta Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi'nin karşılaştırılması
Wi̇th a comparati̇ve approach, the functi̇on of publi̇c relati̇ons i̇n publi̇c sector and pri̇vate sector: The comparison of P. T. T and Türk Telecom
- Tez No: 407030
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde halkla ilişkiler kavramı popülaritesini arttırmış bulunmaktadır. Bu tezin amacı özel kurumlarda ve kamu kurumlarındaki halkla ilişkiler alanında yürütülen çalışmalarda nasıl bir yol izlendiğini incelemektir. Çalışmada halkla ilişkiler kavramını detaylı bir şekilde açıklayarak günümüzdeki yerine ve önemine değinilmiştir. Hızla yaşanan toplumsal değişim ve dönüşüm çerçevesinde kurumların bu birime yönelik çalışmaları, personelin bakış açısı değerlendirilmiştir. Türkiye'deki kamu kurumlarının ve özel kurumların halkla ilişkiler faaliyetlerinin işleyiş sistemleri ele alınarak farklılıkları ve benzerlikleri açıklanmıştır. Kamu kurumlarına örnek olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü özel kurumlara örnek olarak ise Türk Telekom alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of public relations are thrown into its popularity. The aim of this thesis By the definition of the concept of public relations the concept of historical development, in studies conducted in the field of public relations is to examine how public institutions and private institutions follow a path . Working in public relations were discussed and the importance to explain the concept of the present rather than in detail. Functioning system of public relations activities of public institutions and private institutions in Turkey are explained on the differences and similarities discussed. Examples of Post and Telegraph Organization General Directorate of Public institutions are examples of private institutions has been the Turk Telekom.