Belediyelerde yöneticilerin liderlik ilkeleri anlayışının, çalışanların performansına etkilerine yönelik bir saha araştırması: Küçükçekmece Belediyesi örneği
- Tez No: 407038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTALMIŞ EMRE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Belediyelerde yer alan yöneticilerin lider özelliklerine sahip olması kurumlarda çalışanların performansına olumlu etkiler yaratmaktadır. Kurumlarda görev yapan yöneticilerin liderlik ilkelerine uyumlu davranış göstermeleri; çalışanların örgütsel bağlılığına, çalışanların verimliliğine, çalışan performansının yükseltilmesine, işe geç gelmemesine, işgücü devri azlığına, çalışan motivasyonuna, duygusal bağlılığına, temel ihtiyaçların karşılanmasına, ego tatmini sağlanmasına, ürün ve hizmet kalitesinin yüksek tutulmasına, çalışan kapasitesinin tam kullanımına, çalışanların amaçlarının gerçekleşmesine ve çalışanların kararlara katılımına neden olabilmektedir. Bu çalışma,“Belediyelerde Yöneticilerin Liderlik İlkeleri Anlayışının, Çalışanların Performansına Etkilerine Yönelik Bir Saha Araştırması (Küçükçekmece Belediyesi Örneği)”Kapsamında ve Küçükçekmece Belediyesi çalışanları ile sınırlıdır. Araştırmada, problem cümlesi, bu problemle ilgili durumlar, bağımlı-bağımsız değişkenleri ve değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Çalışmada araştırmalar, kitaplar, makaleler vb. çalışmalar incelenecek, iş hayatından edinilen tecrübelerden yararlanılarak, mevcut sorunlar tespit edilmeye çalışılacak, iyileştirmeye yönelik elde edilen bilgiler bilimsel yöntemle rapor edilerek ilgili tüm tarafların yararına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The performance of employees in the managers' abilities to have leaders in local government institutions is creating a positive impact. Demonstrate behavior consistent with the principles of leadership of managers working in the institutions; employees of the organizational commitment, employee efficiency, improving employee performance, hiring now come to, labor turnover lack of employee motivation, the emotional commitment, the basic needs to be met, the ego satisfaction with the provision of product and service quality of high exclusion, the full use of working capacity, the realization of the objectives of employees and workers It may lead to participation in decision making. In this study,“Understanding the Principles of Leadership in Local Government Manager, Applied Research on the Effects of Employee Performance”is limited to the Scope and Küçükçekmece Municipality employees. In the study, problem statement, conditions associated with this problem, the dependent-independent variables and relationships between variables were determined. Research study, books, articles and so on. studies will be examined, benefiting from the experience of business life, will try to identify the existing problems, to improve the information obtained is presented for the benefit of all parties concerned by reports by scientific methods.