Kamu kurumlarında çalışan memurların motivasyon düzeyinin iş tatminine etkilerine yönelik bir uygulama
A research of the effects of job satisfaction level of motivation of civil servants in servants in public institution
  1. Tez No: 407039
  2. Yazar: FATMA KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BAKİ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamız, kamu kurumlarında çalışan memurların motivasyon düzeyinin iş tatminine etkilerinin belirlenmesi; bu etkilerin memurlar için ne ifade ettiğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında; kamu kurumları, memur, motivasyon ve iş tatmini kavramları ayrıntılı olarak ele alınmış, motivasyon ve iş tatmini konularında şimdiye kadar yapılan pek çok araştırma incelenmiş ve konuya ilişkin bir uygulama/araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'daki kamu kurumlarında çalışan memurlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul ili, Beykoz ilçesindeki farklı kamu kurumlarında görev yapan memurlar oluşturmaktadır. Konunun araştırılmasında nitel araştırma desenlerinden olgubilimi deseni, veri toplama aracı olarak da derinlemesine yüz yüze görüşme tekniği kullanılmış ve memurların motivasyon düzeylerinin iş tatminlerine etkilerinin anlaşılmasına yönelik sorular hazırlanarak memurlarla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Söz konusu görüşmeler, 8 farklı kamu kurumunda çalışan ve değişik unvanlara sahip 10 memur ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme sonucu elde edilen veriler analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu gibi; kamu kurumlarında uygulanan ücret politikasının iyileştirilmesi, bakanlıkların farklı uygulamaları ile kurumlar arasında oluşan adaletsizliğin giderilmesi, amirlerin tutum ve davranışlarının adil olması, kurumlarda liyakate uygun kariyer planlamalarının yapılması, hizmet içi eğitimlerle memurların vasıflarının arttırılması, kurum içi değer görme ve kararlara katılma konularına önem verilmesi gibi değişim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerekli önlemlerin uygulamaya konulmasının, kurumlardaki memurların motivasyon düzeylerini arttıracağı ve buna bağlı olarak da iş tatminlerinin artış göstereceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to specify the effects of motivation level of government officials on the job satisfaction; to research what these effect mean for them. In the scope of the study; public institution, government official, motivation and job satisfaction concepts are examined in detail and researches about the motivation and job satisfaction have been examined and application-research study has been conducted. The population of the study involves government official working in public institution. The sample of the research involves government officials working in different public institution within the Beykoz District in Istanbul. One of the qualitative research designs, phenomenological method has been conducted and face-to-face interview in depth has been used as a data collection tool and, face-to-face interviews have been conducted with the government officials by preparing questions to have a better understanding of the motivation level of government official on their job satisfaction. The interviews have been conducted with 10 government officials having different titles and working in 8 different public institutions. Descriptive analysis method has been used for the analysis of the data acquired as a result of the interview. As the result of the interview put it; the implementation of the precautions required such as improvement of the wages policy applied in the public institution, elimination of injustice occurred in the institutions due to the different applications of ministries, being fair of chiefs in their attitude and behaviors, enhancing the skills of government officials with in-service trainings, to be considered important and giving importance to participating in decisions will enhance the motivation level of the government officials in public institutions and therefore their job satisfaction will increase.