Hemodiyalizde kullanılan farklı membranların eritrosit lipid peroksidasyonu ve enzimatik antioksidan sistemler üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 40705
  2. Yazar: NADİDE ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL YURTARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
102 6- ÖZET: Çalışmamızda hemodiyalizde kullanılan polisülfon, kuprofan ve hemofan membranların eritrosit ve plazma lipid peroksidasyonu, eritrosit enzimatik antioksidan sistemler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hemodiyalizin başlamasından hemen önce, 20 ve 180. dakikalarda üç farklı membranla hemodiyalize alman 36 hastanın arteriyo-venöz shunt' mdaki arteriyel hattan ve 10 sağlıklı kişiden alınan kan numuneleri incelenmiştir. Hemodiyaliz hastalarının tümünde kontrol grubuna göre eritrosit ve plazma MDA seviyelerinin yüksek, eritrosit antioksidan enzim aktivitelerinin düşük olduğu tesbit edilmiştir. Membranlar. birbirleriyle karşılaştırıldığında ise polisülfon membranla tedavi edilen hastalarda. hemodiyaliz esnasında eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri ve MDA seviyelerinde değişiklik görülmemiş, plazma MDA seviyesinde ise hemodiyalizin sonuna doğru azalma gözlenmiştir. Kuprofan ve hemofan membranlarla tedavi edilenlerde ise, kuprofan membranla daha fazla olmak üzere hemodiyalizin 20. dakikasında eritrosit ve plazma MDA seviyesinde artma, eritrosit antioksidan enzim aktivitelerinde ise bir azalma tesbit edilmiştir. Bu sonuçlara göre, polisülfon membranla hemodiyaliz tedavisinin lipid peroksidasyonda anlamlı değişikliklere yol açmadığı, bu membranla hemodiyalizin serbest oksijen radikalleri metabolizması yönünden yararlı olduğu sonucuna varı lmıştır.
Özet (Çeviri)
103 7- SUMMARY The present study was designed to evaluate the influence of cuprophan, hemophan and polysul phone membranes used in haemodialysis on plasma and erythrocyte lipid peroxidations (measured as the concentration of malonyldialdehyde) and erythrocyte antioxidant enzymes. The study was performed on 36 patients on regular haemodialysis with three different membranes. Blood samples were drawn from the arterial line at 0, 20 and 180 min after the beginning of the haemodialysis session. The control group consisted of 20 healthy volunteers. It was found that plasma and erythrocyte concentrations were significantly higher whereas erythrocyte antioxidant enzyme activities were significantly lower with respect to the control group. In addition, the membranes were compared to each other. Haemodialysis with polysulphone membrane did not induce significant changes in erythrocyte antioxidant enzyme activities and erythrocyte MBA concentration, whereas plasma MBA concentration tended to decrease towards the end of haemodialysis. In haemodialysis with cuprophan and hemophan membranes it was determined that erythrocyte and plasma MBA concentrations significantly increased, mostly with cuprophan. However erythrocyte antioxidant enzyme activities significantly were decreased. To summarize, haemodialysis with polysulphone membrane induced no significant changes in lipid peroxidation. Thus, haemodialysis with this membranes seems to be beneficial with regard to free oxygen radical metabolism.