Ön sistem (karotis interna) ve arka sistem (vertebrobasiler) sistem tıkayıcı tip serebrovasküler hastalıklarında (SVH) depresyon
Poststroke depressi̇on i̇n obstructi̇ve cerebrovascular di̇seases of internal caroti̇d and vertebrobasi̇lar ci̇rculati̇on system
- Tez No: 692565
- Danışmanlar: UZMAN MUHARREM YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Ön (karotis interna) ve arka (vertebrobasiler) sistem tıkayıcı tip serebrovasküler hastalıklarında (SVH) depresyonun sıklık ve şiddetini saptamak. TASARIM: 1995-1996 yıllarında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastane si Nöroloji Kliniklerinde yatırılarak tedavi edilen 105 hasta çalışmaya alın di. Lezyon lokalizasyonları bilgisayarlı Beyin tomografisi ile belirlendi. Hastaların bilişsel durumu kısa akıl muayenesi (KAM) uygulanarak belir lendi. Psikiyatrik görüşmeler SCID-NP ile yapıldı, ayrıca depresyonun şid detini ölçmek için Hamilton ve Beck depresyon ölçekleri uygulandı. SONUÇLAR: Serebrovasküler hastalıklar sonrası %48 oranında depresyon ortaya çıktığı ve bu durumun eğitim düzeyi, cinsiyet, lezyonun ön veya arka sistemde olması ve lezyonun lateralizasyonu ile ilişkili olmadığı belir lendi. Depresyonu olan hastalarda bilişsel kaybın daha fazla olduğu saptan mıştır. Fiziksel sakatlık derecesi ile depresyonun sıklığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. YORUM: İleri yaşlarda önemli mortalite ve morbidite sebebi olan serebro vasküler hastalıklardan sonra depresyon oldukça sık görülmektedir. Bu depresyonun sıklığı ve şiddeti ile lezyonun ön veya arka sistemde olması raasında herhangi bir ilişki yoktur, buna karşın depresyon ile bilişsel ve fiziksel kayıp arasında anlamlı bir ilişki vardır. Biz serebrovasküler hasta lıklı hastaların tedavilerinde, bu hastalarda depresyonunda olabileceğinin dikkate alınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
AIM: To determine the frequency and severity of poststroke depression after occlusive vascular disease in anterior (internal carotid artery) and posterior (vertebrobasilar artery) systems. SETTING AND DESIGN: 105 patients with thromboembolic stroke hospitalized at Departments of Neurology, Bakırköy State Hospital for Psychiatric and Neurologic Diseases in 1995-1996 were studied. Diagnosis and localization of thromboembolic stroke was based on cranial CT scans. Psychiatric evaluation with SCID-NP form and Mini Mental State examinations were performed. Depression analyses were made by using Hamilton and Beck depression scales. RESULTS: The incidence of depression after acute thromboembolic stroke in hospitalized patients was 48 % in this series. No significant association of depression with educational level, sex, lesion localization (anterior cirulation or posterior circulation) or lesion lateralization (lef or right) were found. Depressive patients had significantly more severe cognitive impairment. The presence of depression was significantly associated with the degree of physical disability. COMMENT: The incidence of depression after acute thromboembolic stroke, which is an important cause of morbidity and mortality in the elderly, is considerably high. Lesion localization (anterior circulation or posterior Circulation) did not have a significant impact on the frequency and severity of depression, but the degree of congitive and physical impairment did have a signifcant effect on the severity of depression. We feel that, clinicians treating acute cerebrovascular diseases should bear in mind the possibility of concurrent depression in their patients.