Mimesis in Aristotle's theory of art
Aristo'nun sanat teorisinde taklit
- Tez No: 407088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. STEPHEN DANIEL SYNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Taklit teorisinin büyük özelliği, Aristo'yu diğer filozoflardan ayırmasıdır. Estetikte taklit, sanat çalışmalarında doğayı ve insan eylemlerini taklit eden genel bir kavrama sahip. Fakat, aynı zamanda tartışılmaya açık bir kavram. Bu nedenle biz taklit anlayışını daha çok sanatta görüyoruz. Sanat, sanatçının ya da seyircisinin bakış açısıyla sanat için yapılan objenin değişimidir. Bu nedenle, estetik sanat algısını sorgularken, ona bütün taraflarından bakmalı. Taklit kavramına baktığımızda kültür ve insan için en iyi olan olarak tanımlanır, ayrıca farklı bakış açıları ile yeni yorumlar bulabilir. Bu yüzden bilim ve sanatta kendine bir yer bulur. Dünya da doğada gizlenmiş bazı saklı şeyler var ve onlar keşfedilmek için bekliyorlar. Sanatçılar da bu şeyleri akıl ile sanatta yer bulan kişiler. Çeşitli objeleri renk ve form olarak taklit ve temsil eder. Başka bir yolu da sesle, onlar sesleri doğuştan yetenekleri ile hissedebilirler. Ve taklit ritim, dil, ya da uyum tarafından tek başına ya da bir arada üretilmektedir. Aristo taklidin sanatta ki temsili için en önemli filozoftur. Tez de, taklit algısı ve bu taklidin sanatta nasıl etkili olduğu üzerinde duracağım. Bu bağlamda, öncelikle taklidin ne olduğunu anlatacağım. Estetik içinde onun nasıl özelliklere sahip olduğu ve güzellik gerçeğinin estetik kavramında nasıl etkili olduğuna yoğunlaşacağım. Katharsis duygusunun altında yatan temel anlamı ve takdir olarak bir sanata yoğunlaşırken bu kavramların doğa ve insan üzerindeki etkilerini tanımlayacağım.
Özet (Çeviri)
The major attribute is theory of mimesis which differentiates Aristotle to other philosophers. In aesthetics the mimesis has a general concept which is imitating to nature and actions in art works. But, also it is an open concept for discussing. Because of that we especially see understanding of mimesis in art. The art can change with perception of artist or beholder and the object which is madding for art. Because of that when aesthetics is investigating to perception of art, it should be looking to art all sides of it. When we look at concept of mimesis, it can explain the good one for culture and people also it can find different comments for others perspectives. Therefore it finds a place of in art and science. In the world there are some hidden things in nature and they are waiting for discovering. Artists are persons who, by conscious find a place in art. They imitate and represent various objects through the color and form. Another way is by the voice, they can feel the sounds. And the imitation is produced by rhythm, language, or harmony either singly or combined. Aristotle is most important philosopher for representation of art. In dissertation, I will focus on perception of aesthetics and how this mimesis effects the fact of art. On this account, firstly I try to explain what is mimesis? What are the basic faculties of it in aesthetics and what are effects of aesthetics perception to fact of beauty. I will describe the basic underlying sense of catharsis and appreciation of an art also I focus for understanding to how these concepts effect to people and nature.