Value - at - risk applications before and after the global financial crisis of 2007
2007 Küresel finans krizi öncesinde ve sonrasında riske - maruz - değer uygulamaları
- Tez No: 407089
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, konvensiyonel ve İslami indeks serileri yardımıyla dokuz parametrik ve bir yarı-parametrik riske maruz değer (RMD) modelinin performanslarını karşılaştırmaktadır. İlk olarak, Dow Jones'a ait bölgesel indeksler aracılığıyla on RMD modeli arasından en iyi performansı sergileyen modeller seçildi. İkinci kısımda, seçilen RMD modelleri Dow Jones'a ait on sektörel indeks aracılığıyla analiz edilmeye devam edildi. Üçüncü olarak, GARCH (1, 1) modelinin Türk sektörel indekslerine uygunluğu ve krizin GARCH (1, 1) performansına etkisini incelemek icin Türk endüstrisine ait 19 alt-sektör grubu analiz edilmiştir. Ayrıca, konvensiyonel indekslerin yanısıra onların İslami muadillerini de analize katarak, İslami indeksler oluşturulurken kullanılan filtreleme sisteminin RMD modellerinin performansına olan etkisi de incelenmiştir. Buna ilaveten, incelenen zaman dilimi ekonomik durgunluğun başladığı tarih orta nokta olacak şekilde iki kısma bölünerek, 2007 küresel finans krizinin RMD modellerinin performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalısmada, RMD modellerinin başarısını değerlendirmek için Kupiec ve Christoffersen geriye dönük testlerini kullanıyoruz. Son olarak, Dow Jones bölgesel ve endüstriyel konvensiyonel indeksler ile onların İslami muadilleri arasındaki uzun-süreli ve kısa-süreli ilişkileri tespit etmek için Johansen'in eşbütünleşme testi ve Granger nedensellik sınaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, analiz için kullanılan indeks, RMD modelinin performansını önemli derecede etkilemektedir. Bölgesel indeksler ile incelenen RMD modelleri, kriz sonrasında daha iyi bir performans sergilerken, Dow Jones endüstriyel indeksleri ve Türk sektörel indeksleri ile test edilen RMD modellerinde krizin olumsuz etkisi kolay bir şekilde farkedilebiliyor. Kriz öncesi dönemde IGARCH-t modeli en iyi performansı sergilerken, kriz sonrası dönemde yarı-parametrik olan FHS modeli en iyi sonucu veriyor. Ayrıca, eşbütünleşme ve Granger nedensellik sınaması test sonuçları incelenen indeks serilerinin büyük çoğunluğunda konvensiyonel ve İslami indeksler arasında uzun ve kısa dönem ilişkilerin olduğunu tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research compares the performance of nine parametric and one semi-parametric VaR models with the help of four Dow Jones regional indices. Firstly, the best VaR models are selected among ten VaR models with the help of Dow Jones regional indices. Secondly, selected models are further analyzed with the help of ten Dow Jones industrial indices. Thirdly, suitability of GARCH (1, 1) model and impact of the crisis on the performance of GARCH (1, 1) are examined with the help of 19 subsector indices of Turkish industries. Along with the conventional indices of Dow Jones, Islamic counterparts of the sampled series are also analyzed to reveal the impact of filtering process of Islamic indices on the performance of VaR models. Moreover, through dividing the sample period into two subperiods, this study aims to examine the effect of the global financial crisis of 2007 by selecting the start of the recession as the mid-point.In order to evaluate the success of VaR estimation, we use Kupiec and Christoffersen tests as backtesting methodology. Lastly, long-term and short-term relationships among the conventional regional and industrial indices of Dow Jones and their Islamic counterparts are analyzed by employing Johansen's cointegration and Granger causality tests. Our findings suggest that analyzed stock index considerably affect the performance of VaR model. VaR models with regional indices perform better during the post-crisis period compared to the pre-crisis period whereas the negative impact of the global financial crisis can be noticed easily with the Dow Jones industrial indices and Turkish subsectoral indices. IGARCH-t model is the best estimator during pre-crisis period whereas FHS, a semi-parametric model yields the most favorable outcomes during the post-crisis period. Also, cointegration and Granger causality test results suggest that there are co-movements in long-run and short-run between conventional indices and their Islamic counterparts.