(Re)defining mimesis through anti-realist approaches in post-war theater
Savaş sonrası tiyatroda yazınında karşı gerçekçi yaklaşımlar aracılığıyla mimetik gerçekçiliğin yeniden tanımlanması
  1. Tez No: 528856
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ GİRİTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Sahne ve Görüntü Sanatları, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
20. Yüzyıl boyunca Avrupa ve Türkiye tiyatrosunun baskın yönelimi Aristoteles'in Poetika'sı ve Plato'nun Devlet'inde tanımlanan haliyle“gerçekçilik”olagelmiştir. Mimetik gerçekçilik, hem tiyatro yazınında, hem sahneleme biçimlerinde hem de oyunculuk yöntemlerinde başat akım olarak, çok da fazla sorgulanmadan kabul edilmiştir. Bununla bağlantılı olarak, Moskova Sanat Tiyatrosu'nun anlayışının devamı niteliğinde tiyatroya seyirciyi eğitme, seyirciye politik ve/veya sosyal mesajlar verme görevi yüklenmiştir. Kuşkusuz bu dayatmanın ardında sanatsal itkilerden ziyade politik ve ideolojik sebepler yatmaktadır. Savaş sonrası dönemde Beckett, Ionesco, Adamov ve Genet gibi yazarların başını çektiği karşı gerçekçi akım bazı çevreler tarafından fazlasıyla bireysel bulunmuş ve“absürd tiyatro”olarak adlandırılan bu dönemin geçici ve belirli bir coğrafyaya ait bir sanatsal akım olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Oysa ki karşı gerçekçi tiyatro yazını, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında kendi gerçekçiliğini oluşturabilmiş yazarlar doğurmuş ve mesaj kaygısının tiyatronun ana işlevlerinden birisi olmadığını kanıtlamıştır. Bu bilgilerin ışığında 21. Yüzyılda tiyatro eleştirisinde gerçekçilik/politik olma kriteri tamamen işlevini yitirmiştir. Hem tiyatrocuların hem de tiyatro eleştirmenlerinin karşı gerçekçi tiyatro yazınında kullanılan biçimsel öğelere eğilmesi ve gerçekçilik kavramını sorgulaması çağı yakalayabilmek için bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalent approach in both European and Turkish theater during the 20th century, has been“mimetic realism”, as defined in Aristotle's Poetics and Plato's Republic. Mimetic realism has been adopted, without much questioning, in playwriting, staging, and acting methods. With regards to this, as the continuation of the ideals of Moscow Art Theater, theater has been attributed the function of conveying political/social messages to the audience, and of educating the audience. Obviously, under this imposition lie political and ideological reasons rather than artistic concerns. Anti-realist movement led by playwrights such as Beckett, Ionesco, Adamov, and Genet in the post-war period was found“too individualistic”by some and a false perception that this theater movement which was called“the theatre of the absurd”was limited to a certain period and place was intentionally created. Contrarily, anti-realist theater gave birth to the rise of playwrights who were able to create their own reality in theater, in various parts of the world including Turkey, and proved that conveying messages cannot be a concern of theater. In the light of these, being realistic/politic has lost its function as a criterion in the 21st century theater. It is now an obligation for both the theater people and the critics to focus on formalistic elements used in anti-realist theater writing and to question the meaning of realism to be able to catch the era.