The other in the ideal states: A comparative analysis of Nineteen Eighty - Four, Brave New World, and Fahrenheit 451
İdeal devletlerde öteki: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya ve Fahrenheit 451 eserlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 407090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ütopya edebiyatı ideal toplumu, ideal devlet yönetimini ve bu teorinin günlük hayat pratiğine nasıl uygulandığını tasvir eder. Ütopik eserler her ne kadar toplumdaki herkesin mutluluğu sağlanmaya çalışılsa da bazen bu amaca ulaşamayabilirler ve bazı insanlar bu ideal devletlerden dışlanırlar. Dışlanan bu insanlar öteki olarak adlandırılırlar. Bunlar ideal sistemlerin hem içinde hem de dışında olabilirler. Bu tez Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya ve Fahrenheit 451 eserlerinin ötekiye nasıl davrandıklarını karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Girişte ütopya edebiyatı geleneği, onun bileşenleri ve tarihi gelişimi anlatıldıktan sonra, her bir eserin hem sistem içindeki hem de dışındaki ötekiye nasıl davrandığı tartışılmıştır. Ulaşılan sonuç ise; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya ve Fahrenheit 451 eserlerindeki ideal devletlerin siteme dahil etmeye çalışmak yerine ötekiyi dışladığıdır.
Özet (Çeviri)
Utopian literature depicts ideal society and ideal governmental rule, and the application of theory to real life practice. Although utopian works aim to ensure the happiness of all people in society, sometimes utopian states cannot reach their aim, and people are excluded from these ideal states. They are called the other. They can be both in the ideal system and outside the ideal system. This thesis presents a comparative analysis of Nineteen Eighty-Four, Brave New World and Fahrenheit 451 on the basis of how they treat the other. After an introduction on the tradition of utopian literature, its components, and its historical development, the thesis discusses how each book treats the“other”who are in or outside their ideal rules. I conclude that ideal states in Nineteen Eighty-Four, Brave New World, and Fahrenheit 451 choose to exclude the other, both inside and outside their ideal systems, instead of trying to include them in the system. In sum, they all take an exclusionist attitude toward the other.