Pozitif psikoloji ve sosyal karşılaştırma teorisinden yararlanılarak geliştirilen benlik saygısı geliştirme modelinin benlik saygısına etkisi
The influence of 'self - esteem model' developed in regard to positive psychology and soci̇al comparison theory
- Tez No: 407093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pozitif Psikoloji ve Karşılaştırma Teorisinden yararlanılarak geliştirilen“Benlik Saygısı Geliştirme Modeli”nin benlik saygısına olan etkisini araştırmaktır. Araştırma psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında deneysel çalışma ve uygulamaların daha güçlü etkileri olacağı varsayımından hareketle yapılmıştır. Bu araştırma İstanbul İli Esenler ilçesindeki bir ortaokula devam eden 6. ve 7. Sınıf öğrencilerinin Pozitif psikoloji ve sosyal karşılaştırma teorisine uygun geliştirilen, öğrencilerin benlik saygısını geliştirmeye yönelik 8 haftalık bir Benlik Saygısı Modeli'ni içermektedir. Program sonucunda benlik saygısının (self-esteem) gelişimi incelenmiştir. Araştırma ön test, son test, kontrol gruplu yarı deneysel desene göre düzenlenmiştir. Deney ve kontrol grubundan oluşan bu örneklem; 2013-2014 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Esenler İlçesindeki bir ortaokulda okuyan 6. ve 7. sınıf toplam 81 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerine Rosenberg Benlik Saygsı (Rosenberg, 1991) anketi ve Farkındalık ve Motivasyon anketi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlardan oluşan grafikler deney grubu öğrencileriyle paylaşılmış ve benlik saygılarını artırmaya yönelik olarak grup oturumları düzenlenmiştir. Deney grubuna 8 hafta uygulanan Benlik Saygısı Geliştirme Modeli sonucunda elde edilen sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmiş, sonuçlar tartışılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin geliştirilen program sonunda aldıkları puanlar ile program öncesi aldıkları puanlar arasında anlamlı bir azalma ve fark oluştuğu görülmektedir Puanların düşmesi öğrencilerin benlik saygılarının arttığı anlamına gelmektedir. Bu çalışma ile geliştirilen Benlik Saygısı Modeli'nin öğrencilerin benlik saygılarını olumlu yönde geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, positive psychology and comparison theory developed by utilizing self-esteem development model the self-esteem is to investigate the effect. In counseling and guidance from the experimental research and the assumption that the effect of the application is made more powerful movement. This research was conducted in the town of Istanbul province esenler, 6th and 7th graders who attend secondary school students are made, This research has been developed according to the theory of positive psychology and comparison, is intended to develop students' self-esteem 8 weekly a program includes. Program resulted in the development of self-esteem were examined. This research is organized according to the pretest-posttest. This sample consisted of experimental and control group. This sample was conducted during the academic year 2013-2014. This study was conducted on 81 students who read in 6th and 7th grade. These students are from a secondary school in Esenler .In the research were administered the Rosenberg Self-Esteem (Rosenberg, 1991) survey and Awareness and Motivation survey were applied on students of experimental and control group in research. The results obtained from the graphs were shared with students of experiment group and than group sessions were arranged in order to increase their Self-Esteem. The results obtained from Improving Self-Esteem Model which was implemented to experiment group during 8 weeks were compared and evaluated with control group and than the resuts were discussed.