The image of the undesired citizens in Turkey: A comparative critical discourse analysis of the Hürriyet and Zaman newspapers
Türkiye'de makbul olmayan vatandaş imajı: Hürriyet ve Zaman gazetelerinin karşılaştırmalı eleştirel söylem analizi
- Tez No: 407099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMMAS SALUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 578
Özet
Bu tez çalışması Türk yazılı basınındaki (Hürriyet ve Zaman gazeteleri) makbul olmayan vatandaş imajını eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Söylemin baskın ideolojiyi (yeniden) üreten araçlardan olduğu iddia edilmektedir. Buna bağlı olarak, resmi söylem üstünden makbul olmayan vatandaş imajının Hürriyet ve Zaman gazetelerinde nasıl yeniden tanımlandığı ve marjinalize edildiği de tezin bir diğer amacıdır. Bir diğer amaç ise her iki gazetedeki zamanla değişen söylemin izlerini sürmenin yanında her iki söylemin örtüşen ve çelişen özelliklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the image of the undesired citizens in Turkish print media (Hürriyet and Zaman newspapers) through employing critical discourse analysis. It has been argued that discourse is one of the tools through which dominant ideology is (re)produced. Following this, this thesis attempts to explore how the official discourse through which the undesired citizens are (re)defined and marginalized in the Hürriyet and Zaman newspapers. Another objective of the thesis is to explore the overlapping and contrasting features of the two newspapers besides exploring the change of the discourse of the newspapers in the course of time.