Türk halk oyunlarının sahnelenmesi: Aşamalar ve teknikler
Staging of Turkish folk dances: Phases and techniques
  1. Tez No: 407127
  2. Yazar: ARDA ERAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. FİKRET DEĞERLİ, DOÇ. BÜLENT KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Doğal ortamında önemli bir kültür unsuru olan Türk halk oyunları yüz yıldan fazla bir süredir bu ortamdan alınarak sahne üzerine taşınmıştır. Farklı ortamlarda farklı yöntemler izlenerek gerçekleştirilen bu sahneleme süreci Türk halk oyunlarının orijinal yapıları üzerinde çeşitli olumsuz etkiler oluşturmuştur. Her ne kadar halk oyunları gibi doğal bir kültür öğesinin sahne gibi kurallar gerektiren bir ortama taşınması bazı değişiklikleri gerekli kılsa da oyun öğreticilerinin ve sahne yönetmenlerinin gerçekleştirdikleri yanlış uygulamalar günümüzde bazı şeyleri geri dönülemez noktada deformasyona uğratmıştır. Bu deformasyonlar oyunların yanı sıra müzik ve giyim-kuşam öğelerinde de görülmektedir. Çalışmanın başlıca amaçları Türk halk oyunlarının sahnelenme sürecinin etkilerini ele alarak yapılan yanlışlar hakkında fikir edinmek ve bir sahne yönetmeninin bu çok değerli kültür öğesini azami değişiklik uygulayarak ve modern sahne unsurlarından yararlanarak nasıl sahneleyebileceğini ortaya koymaktır. Bu amaçla başarılı bir sahneleme için bilinmesi gereken tüm unsurlar ve gerçekleştirilmesi gereken tüm görevler açıklanmıştır. Son olarak ise açıklanan bu görevler örnek bir çalışma ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish folk dance which is a very important cultural value in its own natural environment, have been being brought from this environment onto the stage for over a hundred years. This staging period which is fulfilled in different environments by using different techniques, have created negative effects over the original structures of Turkish folk dances. Although bringing a natural cultural value like Turkish folk dance is necessary to make some changes, wrong applications which have been done by dance teachers and stage directors, deformed some things in a point which has no way back. These deformations are seen in dance music and clothing besides dances. The main purposes of the work are forming an opinion about the wrong applications by discussing the effects of Turkish folk dances' staging period and explaining that how a stage director can stage this very precious cultural value by applying minimal changes and taking advantage of modern staging techniques. In the direction of these purposes, all factors and all duties are explained for a successful staging. Finally, these explained duties are affirmed via a sample work.