Montessori eğitiminin 4 - 5 yaş çocukların motor beceri, görsel algı ve bellek, el - göz koordinasyonu ile küçük kas becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of montessori education method on the development of motor skills, visual perception & memory, hand - eye coordination and motor skills of 4 - 5 years old children
  1. Tez No: 407126
  2. Yazar: MUHAMMET ASLIYÜKSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN YILDIZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
4-5 yaş grubu çocuklarının motor beceri, görsel algı ve bellek, el-göz koordinasyonu ile küçük kas becerilerini kazandırmada Montessori Eğitim Programının etkililiğinin değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla Bahçelievler Belediyesi Anaokulunda eğitim gören 4-5 yaş grubu çocuklara Montessori Eğitim Programı ve MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ile motor beceri, görsel algı ve bellek, el-göz koordinasyonu ile küçük kas becerileri kazandırılmaya çalışılmış ve hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2014-2015 öğretim yılında İstanbul ili, Bahçelievler ilçesi, Bahçelievler Belediyesi Anaokulu'nda eğitim gören 4-5 yaş grubu anaokulu çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmaya, MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ile eğitim gören 4 yaş grubu 10 çocuk ve 5 yaş grubu 10 çocuk, toplam 20 çocuk iki grup olarak ve Montessori Eğitim Programı ile eğitim gören 4-5 yaş karma grubu 20 çocuk tek grup olmak üzere toplam 40 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda bilgi edinmek için çocuklara eğitim öncesinde ön test ve 12 hafta sonra son test olarak Gesell Gelişim Testi ve Denver II Gelişimsel Tarama Testi uygulanmıştır. 12 hafta boyunca 20 çocuk 4 ve 5 yaş grubu ayrı iki grup MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ile diğer 20 çocuk ise 4 ve 5 yaş grubu karma bir grup Montessori Eğitim Programı ile eğitim almaya devam etmiştir. Araştırmada, Montessori Eğitim Programı ve MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ile eğitim gören çocuklarının ön test başarıları arasında anlamlı düzeyde fark bulunmazken, son test başarıları arasında Montessori Eğitim Programı ile eğitim gören grup lehine anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Assessing the effectiveness of Montessori Education Program in bringing small muscle skills with 4-5 age group children's motor skills, visual perception and memory, hand-eye coordination, constitutes the purpose of this study. In this regard, small muscle skills with motor skill, visual perception and memory, hand-eye coordination were tried to be brought to 4-5 age group children who receive education in Nursery School of Bahçelievler Municipality with the help of Montessori Education Program and Preschool Education Program of the Ministry of Education and the aspect of the methods being more effective was researched. Research study group consists of 4-5 age group children receiving education during 2014-2015 school year in the province of İstanbul, district of Bahçelievler, Nursery School of Bahçelievler Municipality. 10 children at the age of 4 and 10 children at the age of 5, 20 children as two groups in total, who receive education with Preschool Education Program of the Ministry of Education and mixed 20 children as a single group at the ages of 4-5, who receive education with Montessori Education Program, 40 children in general total were covered in the research. In order to obtain information in accordance with the purpose of the research, Gesell Developmental Test and Denver II Developmental Screening Test were applied to children as a preliminary test before the education and a final test after 12 weeks. During 12 weeks, 20 children from 4 and 5 age groups continued to receive education with Preschool Education Program of the Ministry of Education as two separate groups, while other 20 children from 4 and 5 age groups continued to receive education with Montessori Education Program as a mixed group. In the research, while there were no significant differences between preliminary test achievements of the children who receive education with Montessori Education Program and Preschool Education Program of the Ministry of Education, a substantial difference was discovered between the final test achievements in favor of the group which receives education with Montessori Education Program.