Deneysel hipokside ginkgo glikozitlerinin sitoprotektif etkisi
- Tez No: 40713
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
19 VI. ÖZET Bu çalışmada izole perfüze kobay aortunda bistamin ve noradrenalin yanıtlarında bipoksi- reoksijenizasyon sonrası oluşan de ğişiklikler incelenmiş ve Ginkgo biloba ekstrakü olan Tebokan®'ın bu değişiklikleri ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Hipoksi- reoksijenizasyon bistamin ve noradrenalin yanıtlarımn anlamlı olarak artmasına neden olmuş Tebokan®'ın artan noradrenalin ve histamin yamtlannda daha fazla artışa neden olduğu gözlenmiştir. Tebokan® direkt olarak noadrenalin yanıtlarını etkilemediği halde histamin ya nıtlarında anlamlı olarak artışa neden olmaktadır. Bu bulgular hipoksi-reoksijenizasyon sonrası endotelden değişik mediyatörlerin salgılandığı ve bu mediyatörlerin değişik agonistlerin kontraktil cevaplarım modüle ettiği görüşünü telkin etmektedir. Tebokan®'ın PAF antagonisti ve serbest radikal tutucusu özelliğinin dışında değişik agonistler ile de etkileşebileceği de göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
20 VH. SUMMARY In this study, the changes in the response to noradrenaline and histamine in the isolated guinea- pig aorta exposed to hypoxia-reoxygenation, is investigated. The effect of Tebokan®, Ginkgo biloba extract, is also studied. A significant increase is observed in the responses to noradrenaline and histamine after exposure to hypoxia-reoxygenation. While no appreciable alteration is found in the response to noradrenaline in low concentrations, an increase in the responses to noradrenaline in high concentrations and histamine following pretreatment with Tebokan®. These findings indicate that hypoxia-reoxygenation causes an increase in the responses to both histamine and noradrenaline probably causing the release of variable mediators from endothelium. Tebokan® pretreatment also causes further increase both in histamine and noradrenaline responses after exposure of the aorta strips to hypoxia-reoxygenation. According to this result, free oxygen radicals, one of the endotheHum-derived factor, is not responsible for the increase in the responses to histamine and noradrenaline in the isolated guinea-pig aorta exposed to hypoxia-reoxygenation.