Okul yöneticilerin örgütsel problemlere karşı bilimsel problem çözme tekniklerini uygulama düzeyleri: Kırklareli örneği
School administrator's levels of scientific problem solving process and techniques against organizational problems: Kırklareli̇ survey
  1. Tez No: 407139
  2. Yazar: DİLEK TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı ''Ortaöğretim Okul Yöneticilerinin karşılaştıkları örgütsel problemlerde bilimsel yaklaşımı kullanmalarına ilişkin Maarif Müfettişlerinin ve Okul Yöneticilerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma evreni 2014-2015 Eğitim ve öğretim yılında, Kırklareli ilinde görevli 11 Maarif Müfettişleri ve 66 Okul Yöneticilerinden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Ortaöğretim Okulu Yöneticilerinin karşılaştıkları örgütsel problemlerde bilimsel problem çözme sürecinin aşamalarının uygulanmasında yeterli bilgiye sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Ortaöğretim Okulu Yöneticilerinin bilimsel problem çözme tekniklerinin örgütsel problemlere uygulanması hakkında gerekli yeterliğe sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to define the views of Ministry of Education Inspectors and School Administrators on organizational problems that High School Education Administartors come up with and their using the Scientific Approach about solving these problems. The populitaion of the research consists of 11 Ministry of EducationInspectors and 66 School Administrators who work in the province of Kırklareli in the 2014-2015 Education Year. According to the findings that were gathered in this research; It is inferenced that the High School Administrators have enough knowledge in practising the stages of Scientific Approach Process when they have Organizational Problems. And also they are efficient in practising the stages of Scientific Approach Process when they have Organizational Problems