Gemiadamlarında iş aile çatışması
Seafarers on work and family conflict
  1. Tez No: 407175
  2. Yazar: UMUT TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, gemiadamlarının iş aile ve aile iş çatışmalarının saptanmasıdır. Bu çalışmada, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda Netemeyer, Boles ve McMurrian (1996) tarafından geliştirilen iş-aile yaşam çatışması ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada örneklem olarak 259 kişiye ulaşılmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre katılımcıların iş sorumlulukları nedeniyle çoğunlukla aileleriyle ilgili planlarını değiştirdikleri ve katılımcıların aile yaşamlarının iş yaşamları üzerinde fazla etkili olmadığı tespit edilmiştir. Yaş ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde yaşa bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Görev ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde göreve bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde cinsiyete bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Medeni durum ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde medeni duruma bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumu ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde eğitim durumuna bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Üniversite okuma durumu ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde üniversite okumaya bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma durumu ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde çalışma durumuna bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı şirkette çalışma durumu ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde aynı şirkette çalışma durumuna bağlı olarak iş-aile çatışması arasında anlamlı ilişki tespit edilememişken, aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Gemi sınıfı ve çatışma ölçeği ilişkisi incelendiğinde gemi sınıfına bağlı olarak iş-aile ve aile-iş çatışması arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the business family and business conflicts of seafarers. A questionnaire was used as a data collection tool. Netemeyer the survey form, Boles and McMurran (1996) work-family conflicts of law developed by the scale is used. 259 be reached the main mass in selected samples. Because of job responsibilities of the participants according to the survey results indicate that often change their plans for their families and the family life that has little effect on the working lives of the participants. Depending on the scale of the conflict relationship between age and experience work-family and family-work conflict is examined were found to be significantly correlated. Task and relationship conflict scale depending on the task when examined between work-family and family-work conflict has been found to be significantly correlated. Gender and conflict scale depending on gender relations Considering that no significant relationship between work-family and family-work conflict were identified. When examining the relationship between marital status and the scale of the conflict has been found to be a significant relationship between marital status depending on the work-family and family-work conflict. Educational status and relationship conflict scales, depending on the level of education is examined in work-family and family-work conflict were found to be significantly correlated. University status and conflict scale reading depending on the college examined the relationship between work-family and family-work conflict has been found to be significantly correlated. Working conditions and the scale of the conflict, depending on the operating status of the relationship between work-family and family-work conflict examined were found to be significantly correlated. The same company study examined the relationship between the scale of the conflict situation and the same company identified a significant relationship between work-family conflict, depending on the operating status of edilememişk that, between family-work conflict were found to be significantly correlated. Ship class and conflict scale, depending on the relationship between work-family ship class is examined and it was found that family-work conflict was a significant relationship.