Kabahatler Kanunu hükümleri ışığında vergi kabahatlerinde katılma ve birleşme
Participationand joiningfor tax misdemeanor in thelight of provisions of misdemeanor code
- Tez No: 407177
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kabahatleri suç olmaktan çıkarma eğiliminin, vergi hukuku alanındaki etkisi sebebiyle vergi kanunlarında da vergi suçları ve vergi kabahatlerinin ayrı ayrı düzenlenmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Türk Ceza Hukukunda 2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu ile bir takım yenilikler getirilmiştir. Bu kanunlardaki bazı hükümlerin amacı özellikle ceza hükmü içeren kanunların uygulanmasında birlik sağlamaktır. Suç sayılan eylemler konusunda özel kanunlardaki ayrık kuralların uygulanmayacağı yönünde farklı bir uygulama ve düşünce olmamakla beraber, kabahatler (özellikle vergi kabahatleri) açısından durum farklıdır. Kabahatlere uygulanacak bir kısım kuralları belirlemek amacıyla yapılan çalışmada yöntem olarak, literatür taraması ve yargı kararlarının incelenmesi seçilmiş, Ülkemizde ceza hukuku alanında 2005 yılında kabul edilen suç ve kabahat ayrımına dair iki rejimin vergi kabahatleri açısından uygulanıp uygulanmadığı araştırılmıştır. On yıllık bir uygulama geçmişi olan Kabahatler Kanunu'nun, özellikle kabahatlerin özel görünüş hallerinden olan katılma ve birleşmeye ilişkin genel hükümlerinin uygulanması konusu incelenmiş, sonuç olarak uygulama konusunda doktrinde farklı görüşler bulunduğu, yargı organlarınca Kabahatler Kanunu'nun genel hükümlerinin vergi kabahatleri açısından göz önüne alınmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca bu konuda kanun metinlerinin karşılaştırmalı olarak tartışıldığı yeterli sayıda akademik araştırma bulunmadığı görülmüştür. Yaşanan tartışmalara topluca yer vermek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan tez, Kabahatler Kanunu'nun katılma ve birleşmeye ilişkin genel hükümlerinin vergi kabahatleri açısından da uygulanmasının zorunlu olup olmadığını, bir başka ifade ile vergi hukuku ile kabahatler hukukunun etkileşimini konu edinmektedir. Bu bağlamda, bölümlerde, öncelikle ceza ve kabahatler hukukunun hükümleri, arkasından vergi usul hukukunun aynı konudaki hükümleri incelenip tartışılmıştır. Kabahatler Kanunu ile Vergi Usul Kanunu, özel ve genel kanun ile kanunların uygulama önceliği açısından karşılaştırılmış ayrıca Vergi Usul Kanunu'ndaki kimi uygulamaların“ne bis in idem”ilkesine aykırı olup olmadığı da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thereby the effect of decriminalization tendency of misdemeanours on tax law, in tax acts the necessity of regulation of tax offences and tax misdemeanours separately emerged. In Turkish Criminal Law, a set of innovations brought with Turkish Criminal Law and Misdemenaour Law whisch effectuated in 2005. The purpose of some provisions in this law is to secure uniformity for especially laws including criminal sentence. About acts which considered as a crime, along with there is no different thoughts and implementation whether discrete rules will be implemented or not in special law, from the point of misdemeanours (especially tax misdemeaours) the situation is different. In the study, in order to set some rules implementing to misdemenaours literature search and examination of judicial decisions was chosen as a method; the criminal law admitted in our country in the year of 2005 was searched whether two regime about tax misdemenaours was implemented or not. Misdemenaour law having 10 year past was studied especially in the topic of provisions related to attendance and union which are the special aspects of misdemenaours; as a result, it is understood that in the matter of implementation there are different opinions and it is also understood that general provisions of Misdemenaours Laws was ignored with regard to tax misdemenaours by judicial bodies. Furthermore, it was seen that there was no enough academic research where law texts argued comparatively. In the thesis prepared to give place to arguments as a whole and to create awareness about this topic, it was mentioned whether the general provisions of Misdemenaours Laws related to attendance and union is obligatory with regard to tax misdemenaours, in other words it was mentioned the interaction of tax law and misdemenaours law. In this context, in the sections firstly behind the provisions of criminal and misdemenaour law, the provisions of tax procedure law was examined and discussed. Misdemenaour and Tax Procedure Law was discussed with regard to the special and public acts and the priority of the implementation of the laws, in addition it was discussed that some implementations in Tax Procedure was against the“nebis in idem”principle.