İrradiye bölgelerde hazırlanan flep canlılığı üzerinde trombin uygulamasının etkileri
  1. Tez No: 40718
  2. Yazar: YAŞAR BABÜR ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET İrradiye bölgelerde yapılacak herhangi bir cerrahi işlemin yüksek komplikasyon riski taşıdığı bilinen bir gerçektir. İrradiye bir bölgeden flep hazırlanması ise baş-boyun bölgesi dışında önerilmemektedir. Bu çalışmada lokal olarak trombin kullanımının, radyasyonun flep cerrahisindeki olumsuz etkilerini ne şekilde etkilediği deneysel olarak araştırıldı. Bu amaçla, sıçanların sırtlarının kaudal yarılarına, mutad klinik radyoterapi programlarına uygun olarak, 25 fraksiyonda, her seferinde 200 rad olacak şekilde, toplam 5000 rad radyoterapi uygulandı. Deride kronik radyasyon etkilerinin gelişmesi için 4 ay beklendi. Bu süre sonunda bir grubun, radyasyon görmüş ve flep hazırlanacak bölgelerine, 1 U (0,0853 mg human thrombin eşdeğeri) sığır trombini serum fizyolojik ile sulandırılarak infiltre edildi. Diğer irradiye gruba trombin infiltrasyonu yapılmadı. Onbeş günlük bir bekleme süresinden sonra, bu trombin infiltrasyonu yapılmış bölgede, kolumna vertebralisin her iki tarafında, 7x1,5 cm boyutlarında kranial pediküllü iki adet deri flebi hazırlandı. Fleplerin distal kısımlarından 1 cm lik eksizyonlar yapılarak, preoperatif histolojik incelemeye alındı. Bu flepler yerlerine tekrar suture edilirken sağ taraftaki fleplerin altına ve insizyon bölgelerine 1/4 U trombin, topikal olarak uygulandı. Aynı sekide sağlıklı sıçanlara da bu cerrahi girişim yapılarak bir kontrol grubu oluşturuldu. Ancak bu gruba herhangi bir şekilde trombin uygulanmadı. Cerrahi işlemden 15 gün sonra her gruptaki deneklerin flepleri değerlendirilerek, totale göre ne oranda nekroz geliştiği kayıt edildi. Bu deri bölgeleri histolojik olarak incelenerek, yara iyileşmesi değerlendirildi. Trombin infiltrasyonunun, irradiye deri bölgelerinde hazırlanmış fleplerdeki nekroz oranını oldukça belirgin olarak azalttığını, bozulmuş yara iyileşmesi sürecini de kısmen düzelttiğini ima eden sonuçlar alındı. -II
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that, the surgical procedures performed on irradiated area have a high risk of complications. Performing a flap from irradiated area is not recommended, except in the head and neck region. In this study, it is experimentally investigated that, how local thrombin use influences the adverse effects of radiation in flap surgery. For this, a total of 5000 rads, in equal fractions (each one 200 rads) was given to the caudal half of the rats' back according to the common clinical radiotherapy program. We have waited for the chronic irradiation changes to occur in the skin, for 4 months. At the end of this period, 1 U of bowin thrombin (=0.0853 mg human thrombin) diluted in saline is infiltrated to the irradiated parts of a group of irradiated animals. No infiltration of thrombin was made to the other group of irradiated rats. After an interval of 15 days, cranially based two skin flaps (each one is 1.5x7.0 cm in size, and on the side of the columna vertebralis bilaterally) were performed on the irradiated back area of all rats. After the flaps have been harvested, distal 1 cm part of them were excised for preoperatif histologic research. As the flaps resutured back to the defect, 1/4 U of thrombin was applied topically, under the flaps and at the sutur lines of right sides. A control group of was formed by performing the same surgical procedures to the healty rats. But, no thrombin was applied to the that control group. Fifteen days after the surgical procedures, the flaps of both groups were evaluated, and the ratio of necrosis to the total flaps is recorded. These skin areas were histologically examined and wound healing was evaluated. The results implied that, thrombin infiltration to the irradiated area can decrease the ratio of necrosis of flaps significantly; and improve the wound healing already impaired by radiation, slightly. w* 42