Asayiş hizmetlerinde görev yapan polis memurlarının risk alma davranışlarının incelenmesi
A survey on risk - taking behavior of police officers working in public security services
- Tez No: 407180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'nin yakın coğrafyasında yaşanan iç savaşlar ve çatışma ortamı, iç güvenliği tehdit eden terörizm ile genel asayiş suçları, polislerin ciddi bir risk altında görev yapmasına neden olmaktadır. Sürekli risk altında çalışan ve tehlikeye maruz kalan bir örgüt içerisinde çalışan personelin karar verme, risk alma, riskten kaçınma, tehlikeyi kanıksama ve heyecan arama durumları değerlendirilmelidir. Tehlikenin kronik bir hal aldığı durumlarda karar vermek zorunda olan polislerin davranışları önem kazanmaktadır. Polis, insan hakları ve devlet güvenliği terazisinde görev yapmaktadır. Polislerin riski fazla alması temel hak ve hürriyetlerin haksız yere sınırlandırılmasına; riskten kaçınılması ise devlet güvenliğinde zafiyete neden olabilir. Asayiş polisinin sunmuş olduğu güvenlik hizmeti, tüm toplumun ortak kullanmakta olduğu fiziksel dünya kadardır. Yani, bir asayiş polisinin iş yeri, diğer tüm insanların sosyal yaşam alanları kadardır. Bu nedenle kendisine yönelebilecek saldırı ve tehlikelere çok açıktır. Bu çalışmada, Zonguldak ilinde çalışmakta olan Asayiş Şube Müdürlüğü ve Polis Merkezi Amirliklerinde görev yapmakta olan polis memurlarının mesleki yönden risk alma, tehlikeyi kanıksama ve heyecan arama durumları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil wars and conflicts in close geographical environment of Turkey, internal security threats posed by terrorism and public order offenses, cause police officers to work under severe levels of risk. Police officers, working under constant risk and exposure to danger, should be studied in terms of decision making, risk-taking, risk aversion, danger habituation and sensation seeking. Police behaivor in decision making context increases importance when danger becomes chronic. Police need to establish a balance between human rights and state security when working. Increased risk-taking may result in unwarrented limitation on principle rights and freedoms while excessive risk aversion cause weakness in security. The spatial environment of the security services offered by public order police is defined by the physical world used by the whole society. Thus, workplace of a public order police covers other people's social life. This makes police vulnerable to offenses and dangers that may target him. In this study, police officers working at Public Security Branch Office and various Police Stations in Zonguldak city center are evaluated in terms of risk taking, danger habituation and sensation seeking behaviors.