İktisadi büyüme sürecinde kadın istihdamının rolü ve Türkiye'de kadın istihdamı
The role of women's employment in the process of economic growth and women employment in Turkey
- Tez No: 407181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kadın istihdamının durumu ve iktisadi büyüme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İstihdam ekonomik ve sosyal temelleri olan bir kavram olmakla beraber günümüzde hem gelişmiş ülkelerin hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve sosyal yapısına ilişkin önemli bir sorunu oluşturmaktadır. Ülkelerin iktisadi büyüme hedeflerine ulaşabilmeleri için; istihdam politikalarının çözüm odaklı olmaları beklenmektedir. Bu hedefe ulaşabilmek için kadının çalışma hayatında daha fazla yer alması sağlanmalıdır. Kadınların işgücü içerisinde yer alması sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir faktörü olarak kabul edilmektedir. İktisadi kalkınmanın sağlanabilmesi için fiziksel yatırımların yeterli olmadığının farkına varılması üzerine, kalkınmanın odak noktasında insan olduğu gerçeği kabul edilmeye başlanmıştır. Bu noktada kadınların bir üretim faktörü olarak iktisadi büyüme ve kalkınma üzerindeki rolü de önem kazanmıştır. Çalışmada Türkiye'de kadının çalışma hayatındaki yeri ve iktisadi büyümenin kadın istihdamı üzerindeki etkinlik analizi istatistiki bilgiler yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiye ekonomisi baz alınan 2000-2013 yılları arasında pozitif büyüme gösterdiği halde, kadın istihdamının bu büyümeye tepkisi düşük kalmaktadır. Oysa dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan ve karşılaştığı cinsiyet temelli engeller nedeniyle çalışma hayatına dâhil olamayan kadınların ekonomiye katılımlarının sağlanması işsizliği azaltacağı gibi iktisadi büyümeyi de önemli ölçüde destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the state of economic growth and its impact on women's employment in Turkey. Since employment is a concept that has economic and social foundations, it constitutes an important issue for the economic and social structures of developed and developing countries in today's world. In order to reach their economic growth target, countries are expected to have solution-oriented employment policies. In order to achieve these goals, it should be ensured that women are much more present in the labor market. In that sense, it is accepted that women's role in labor force is considered to be an important factor in sustainable development. After recognizing the fact that the physical investment is not sufficient in order to ensure economic development, human factor has become the focus of economic development. At this point, women's role as a factor of production on economic growth and development has gained importance. In this study, the role of women in the labor market in Turkey and their role on economic growth have been analyzed through statistical analysis. According to the results obtained from the study, Turkey's economy, between the years 2000-2013, showed positive growth, in response to the growth of women's employment rate has remained low. However, it is widely accepted that promoting the participation of women in the work labor who constitute nearly half of the world's population and workforce and who encounter gender-based discrimination in economic life will reduce unemployment in a greater extent and support the economic growth significantly.