İslam Borçlar Hukukunda mekruh satım akitleri
Unlawful sales contracts in Islamic Contract Law
  1. Tez No: 407222
  2. Yazar: MEHMET YUŞA SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İslam hukukunda yasaklanan akitler yasağa sebep teşkil eden unsura göre farklı hukuki sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle İslam hukukçuları akitleri, hukuki hükmü açısından sahih-bâtıl veya sahih-fâsid-bâtıl şeklinde farklı sınıflandırmalara tabi tutmuşlardır. Araştırma konumuz olan mekruh satım akitlerinin hukuki hükmünü tespit edebilmek için sahih-fâsid-bâtıl ayrımındaki konumunun belirlenmesi gerekir. Araştırmamızda bu konuya eğilerek mekruh satım uygulamalarını diğer yasaklanan satım işlemleriyle ilişkilendirdik. Bu konuda Hanefîler'in ve diğer fıkhî oluşumların fıkhın felsefesine yönelik benimsediği tutumlar ve bu akitlere verdikleri hükümler arasında bağlantı kurmaya çalıştık. Araştırmamızı giriş ve iki bölüm şeklinde gerçekleştirip giriş bölümünde konunun teorik alt yapısını oluşturmayı amaçladık. Birinci bölümde mekruh kavramını inceledik. İkinci bölümde mekruh satım uygulamalarını sınıflandırarak Hanefî doktrini başta olmak üzere İslam Hukuk mezheplerinin bu akitler konusundaki tutumuna dikkat çektik. Sonuç kısmında araştırma sebebiyle zihnimizde oluşan kanaati ifade ederek konuları maddeler halinde güncelleştirmeye gayret ettik. Anahtar kelimler: İslam Borçler Hukuku, akit, icâre.
Özet (Çeviri)
Contracts that were forbidden by Islamic law, vary depending on the reason for the Prevention. This has led scholars of Islam to the division of the contract to into three sections: Contract Valid, invalid Contract, and Void Contract. To prove the rule of hatred based (Business and Financial Transactions contracts (, from the point of view of Islamic law, we must clarify its status of former division. This is he has done a researcher in this research. As follows. The link between the principles of Hanafi scholars and other scholars of other schools. And provisions that jurists devised for these principles. Search consists into two parts. Section I: Basics of Search. Section II: the theoretical framework is divided into two parts. Section One: The concept of odious (makroh in arabic) from the point of view of Islamic law. Section II: (Business and Financial Transactions contracts) Objectionable (Duly disapproved or Properly disapproved) in Islamic jurisprudence: Classification sales (Business and Financial Transactions contracts) objectionable and alarm to positions of schools of Islamic jurisprudence, including especially the Hanafi School. In conclusion, the results of the research in hand have been listed in headlines at the end of the research. Key concepts: Islamic law liabilities, contracting, lease.