Konya'da aile içi sorunlarının din sosyolojisi perspektifinden değerlendirilmesi
Evalatuan of domestic problems in Konya from the perspective of the sociology of relugion
  1. Tez No: 407230
  2. Yazar: AYŞE BETÜL BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu araştırma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, araştırma hakkında kısa bir bilgi, araştırma metodolojisi ve tekniklerinden bahsedilmiştir. İlk bölümde, aile türleri, Türk toplumunda ailenin değişimi, ailenin temel problemleri, aile irşat ve rehberlik bürolarının kuruluşu hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Konya İl Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosuna yapılan başvurulardan örneklem olarak seçilenlerin kişisel bilgileri yer almaktadır. Üçüncü bölümde toplumdaki temel aile problemlerini içeren bulgularla ve değerlendirmeyle ilgili bilgi verilmektedir. Bu değerlendirme ve bulgular, ayrıca bölümlere ayrılmış ve tablolar halinde tasnif edilmiştir. Bu bölüm, aynı zamanda kendi içinde beş alt bölümden oluşmaktadır. Sonuç ve önerilerin ardından bu araştırma kaynakça bölümü ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a master degree thesis at the Necmettin Erbakan University Social Science Institute. The research consists of research, short information about research, research metodology and techniques were mentioned. In first part was given information related to family types, family changing in the Turkish people, basic problems of family, family quidance office. Second part was given information about to Konya province Mufti family guidance Office which were applied. These were especially including private relation ships of family, people or individuals. Third part was given information related to findings and assesment which included basic family problems in society. These findings and assesmen were set apart sections and classificate as tables. At the same time this part consisted of five sub categories within itself. Foolwing the conclusion and suggestions, this research ended with bibliography.