Ebussuûd Tefsiri'nde Kur'ân ilimleri
Qur'anic disciplines in the Commentary of Ebussuud
- Tez No: 407229
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Kur'ân'ı öğrenme ve anlama çabaları, onun Hz. Peygamber'e indirilmesiyle başlamış, Kur'ân İlimleri de bu çalışmalara yardımcı ilimler olarak gelişmiştir. Ebussuûd,“İrşâdü'l-Akli's-Selîm ilâ Mezâyâ'l-Kitabi'l-Kerîm”adlı tefsirinde Kur'ân'ı gayet dikkatli ve Arapça dil kurallarına itina göstererek âyet âyet baştan sona tefsir etmiştir. Bu çalışmada Ebussuûd'un Kur'ân İlimleri'ne yaklaşımı ve bu ilimleri tefsirine nasıl yansıttığı ele alınıp değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı Ebussuûd'un Kur'ân İlimleri'ne ne ölçüde yer verdiğini saptamak ve onun bu konu ile ilgili fikir ve yaklaşımını değerlendirerek ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle Kur'ân İlimleri'nin tanımı, kapsamı, doğuşu, gelişimi ve kavramlaşma süreci incelenmiştir. Daha sonra Ebussuûd Tefsiri baştan sona Kur'ân İlimleri ekseninde dikkatli bir şekilde taranarak okunmuştur. Çalışma planımız çerçevesinde Ebussuûd tefsiri'nde yer alan Kur'ân İlimleri teker teker tespit edilmiş ve elde edilen veriler konu başlıkları altında toplanmıştır. Konular, bir giriş ve üç ana bölümde incelenip değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonuç ve bibliyografya ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning and understanding efforts of Qur'an started while the Qur'an was descending to Prophet Muhammad and Qur'anic disciplines are developed as conducive to these disciplines. In the work which is entitled“İrşâdü'l-Akli's-Selimi to Mezâyâ'l-Kitabi'l-Holy”, Ebussuud interpreted the Qur'an verse by verse very carefully and took great care in rules of Arabic grammar. In this thesis, it is evaluated Ebussuud's approach to this Qur'anic disciplines and how he reflected these disciplines to his Commentary. The main objective of this study is to determine how much he esteemed these Qur'anic Disciplines and to reveal his ideas about this subject. In this study, it was examined definition of Qur'anic Disciplines, their scope, emergence, development and conceptualization process. Then it was read very carefully Commentary of Ebussuud from top to down through the axis of Qur'anic Disciplines. Within the framework in the Commentary of Ebussuud of our study, it has been identified Qur'anic Disciplines one by one and obtained data was categorized under the titles. Issues were examined and evaluated in an introduction and three main chapters. This study ends with conclusion and bibliography.