Nodüler guatrda tiroid kanseri insidensi ve cerrahi tedavi yöntemleri
  1. Tez No: 40725
  2. Yazar: SALİH TEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SARIKAYALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmamızda nodülcr guatrda tiroid kanseri msidcasini ve liroid kamerlerinde uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerini retrospeklif olarak değerlendirdik. Nodüîer lezyon nedeni ile opere edilen 259 olgunum 22'sinde (%8.4) kanser saptaıunıştir.İnce iğne aspirasyon biopsisi tiroid nodulunun değerlendirönıesinde 3k uygulanacak test olmalıdır. Frozen section rutin olarak uygulanmalıdır. Tiroid İcanserîerinin tedavisinde tiıinörün histopatolojik tipi, derecesi, yaygınlığı, hastanın yaşı ve cinsi gözönûndc bulundumîmalıdır. Çalışmamızdaki 20 papiîler kanser olgusundan 5'inc bilateral subtotal tiroidektonıi, 10'uııa total tiroidektomi, 5'ine total tiroidektomi + nıodifiye boyun diseksiyonu, 1 papffler -ı- follküler kanser olgusuna total tiroidektomi, 1 Hürthle foücreE kanser olgusuna total tkoidektonıi, 6 foîSküler kanser olgusuna total tiroidektomi,! meduter kanser olgusuna total tiroidektomi -ı- bilateral modifiye boyun diseksiyonu uyguladık. 1 olguda ösefagusun squamous hücreli kamerinin tiroid gtandma metastaz yaptığını saptadık ve total tiroidektomi ı- radikal boyun diseksiyonu uyguladık. îyi diferansiye tiroid kanserlerinde îe2yon 1.5cm çapından küçük ise parsiel tiroidektomi yapılmalıdır. Lezyon 1.5 cm çapından büyük me seçüecek tedavi total tiroidektomi olmalıdır. Medüller tiroid kanserlerinde total 'tiroidelctomi + modifiye boyun diseksiyonu yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Incidence of Thyroid. Carcinoma in Nodular Goitre and Surgical Therapy Methods In our study we investigate the incidence of Ihyroid carcinoma in nodular goitre and its surgical therapy. Thyroid carcinoma was found in 22 of 259 patients who had been operated for thyroid nodul(%8.4).To evaluate the thyroid nodul, fine needle aspiration biopsy must be the initial test. Frozen section must be used routinry. We must consider the histopatoiogy, grade, extensiveness of the tumour, age, sex of the patient for the treatment of thyr old carcinoma. We performed 5 bilateral subtotal thyroidectomy, 10 total thyroidectomy, 5 total thyroidectomy + modified neck dissection for 20 patients with papillary thyroid carcinoma, total 'thyroidectomy for 1 patient- with papillary + follicular thyroid carcinoma, total thyroidectomy for 1 patient with Hurthle eel carcinoma, total thyroidectomy for 6 patients with follicular thyroid carcinoma and total thyroidectomy + bilateral modified neck dissection for 1 patient with medullary thyroid carcinoma. Wc found metastase of the squamouse cell, carcinoma of esophagus in 1 patient and performed total thyroidectomy -i- bilateral' radical neck dissection. In well differanfiated 'thyroid carcinoma, if tie lesion is smaller than 1.5cm we can pcrfbrme partial thyroidectomy, if lesion is greater than 1.5cm the treatment of choice is the total iiyroidectomy. For medullary thyroid carcinoma we must perforate total thyroidectomy + modified neck dissection. M