ABD'de lobicilik ve İsrail lobisinin ABD dış politikası üzerindeki etkisi ve rolü
Lobbying at USA and the influence and the role of the Israel lobby on USA foreign policy
- Tez No: 407287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Lobicilik, günümüz dünyasında siyasal karar vericileri etkileyerek toplumların kısa ve uzun vadeli çıkarlarını istedikleri doğrultuda yönlendirebilme potansiyeline sahip olan bir faaliyettir.Ancak, lobiciliğin başta ABD`de olmak üzere günümüzde kazandığı karmaşık yapı, yeterince şeffaflığın olmadığı siyasal sistemlerde genel toplum çıkarları aleyhine sonuçlar verebilmektedir.ABD siyasal sistemi, bu sisteme yön veren tarihi gelişmeler, güçler ayrılığının önemi ve adem-i merkeziyetçi yapısıyla dünya`da özgün bir oluşumu temsil etmektedir.Bu bağlamda, bu sistemde karar verici organlar lobi gruplarının etkisine açık birimler haline gelmektedir.Mali açıdan güçlü ve organizasyon yeteneği gelişkin lobiler bu özellikleriyle çıkarlarının takibinde diğer gruplara üstünlük sağlamakta, bu durum kimi zaman genel toplum çıkarlarının aleyhinde sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Israil lobisi, ABD`deki bu yapıyi değerlendirerek ve ekonomik, kültürel ve sosyal açılardan Amerikan toplumu ile diğer etnik gruplara göre daha iyi bütünleşerek politik süreçteki etkinliğini güçlendirmiş, tezlerinde Amerikan toplumunun önemli desteğini almayı başararak Kongre`den Israil lehine kararlar çıkmasını sağlamıştır.Bu bağlamda kronik hale gelen Ortadoğu sorunlarının çözümüne ilişkin ABD çabalarının sonuçsuz kalmasında lobinin faaliyetleri de rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today`s world, lobbying has become a powerful activity, influential over the decision makers to achieve their goals, thus has effects over the numerous interests of the public in many aspects of the life.The current complicated structure of the lobbying activities mostly observed in USA, may lead to adverse consequences in the decision making process, in particular in the politic systems lacking transparency.In this respect, USA political system has a sui generis structure in the world with its peculiar historical background, the balance and checks system and with its decentralized federal regime.In this system, political decision making process is quite open to the influence of lobbies based on constitutional rights and philosophy founding the country.The lobby groups, that are financially strong and have high organizational capacity have advantages over the other groups. This may lead to undesired consequences from the aspect of general public benefits in some cases.Israel lobby has used this favorable political environment with the exceptional ability of the US Jewish community to get integrated with the American society, and successful to convince the public opinion and decision makers on their cases, thus achieve the results that favor the Israel governments policies.However, the solutions to Middle East conflicts brought forward by various US administrations have failed or incomplete also because of the activities of Israel lobby.