Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Doğu politikasının şekillenmesinde Yahudi lobisi AIPAC'ın rolü: Ronald Regan dönemi (1982-1990)
US' Middle East politics during Ronald Reagan era and effect of AIPAC on politics
- Tez No: 443281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ronald Reagan döneminde (1982-90) ABD'nin Orta Doğu politikasını incelemek ve bu politikanın şekillenmesinde bir Yahudi lobisi olan AIPAC'in etkilerini araştırmaktır. Çalışma, ikincil kaynaklar üzerinden gerçekleştirilmiş olup, konu üzerinde yazılmış olan kitap ve makaleler temek veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Araştırmaların sonuçlarına göre Reagan döneminde ABD'nin Orta Doğu'da ağırlıklı olarak İsrail yanlısı bir politika izlediği görülmektedir. Bu politikanın şekillenmesinde Reagan'ın kişisel özelliklerinin rolü olmasının yanı sıra o dönemde ABD'de etkin hale gelen Yahudi lobisinin, özellikle AIPAC'in rolünün olduğunu söylemek de mümkündür. Uluslararası teoriler çerçevesinde değerlendirildiğinde ise Reagan döneminin birçok teoriyi birlikte kullandığı görülmektedir. Bu anlamda Reagan'ın ideolojisini İdealizm'den, ideolojisini gerçekleştirmek için attığı adımları Realizm'den, genel politikasını ise tarihsel yaklaşımlardan aldığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the President Ronald Reagan's Middle East political strategy and the effect of Jewish lobby, AIPAC in determining this strategy. In this manner, this study only collected the secondary data and therefore, books, articles and websites were used as a source for obtaining the information. Findings indicated that Reagan mostly followed a political strategy which favours Israel in Middle East. This was happened due to two reasons. The first reason is the personal characteristics of Ronald Reagan and the second one is the effect of AIPAC. When considering the Reagan's strategies from the perspective of International Theories, it can be seen that Reagan's objective was idealist however; he took all the steps based on the realism. Nevertheless, it can also be said that whole strategy was based on the historical theories.