Arap Baharı sonrası ABD'nin Orta Doğu politikasında lobilerin rolü: Türk ve Yahudi Lobisi karşılaştırması
The role of Lobbies in the US Middle East policy after the Arab Spring: A comparison of the Turkish and Jewish Lobbies
- Tez No: 947460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERTAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Arap Baharı sonrası Ortadoğu'da meydana gelen siyasi değişiklikler, ABD'nin bölgedeki politikalarını yeniden şekillendirmiştir. Bu süreç, bölgedeki dengeleri altüst etmiş ve ABD'nin bölgeye yönelik dış politika stratejilerinde önemli değişiklikler yapmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle bölgedeki jeopolitik çıkarlar, enerji kaynaklarına erişim ve İsrail-Filistin meselesi gibi konular, ABD'nin Ortadoğu'da oynadığı rolü daha karmaşık hale getirmiştir. Bu değişim sürecinde, ABD'nin dış politika yapım süreçlerini etkilemeye çalışan lobiler büyük bir önem kazanmıştır. Çalışma kapsamında, Türk ve Yahudi lobileri, Arap Baharı sonrasında ABD'nin Ortadoğu politikasına yön verme çabaları açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yahudi lobisi, tarihsel olarak ABD dış politikasında en etkin lobilerden biri olarak bilinirken, Türk lobisinin son yıllarda özellikle ABD-Türkiye ilişkilerinde daha belirgin bir rol oynamaya başladığı gözlemlenmektedir. Her iki lobi de kendi ulusal çıkarlarını savunmak amacıyla ABD'deki karar alıcı mekanizmalara yönelik çeşitli stratejiler geliştirmiştir. Bu bağlamda, tezde Türk ve Yahudi lobilerinin etkili oldukları alanlar, kullandıkları lobicilik stratejileri, siyasetçiler ve kamuoyu üzerindeki etkileri karşılaştırmalı bir perspektif ile analiz edilmiştir. Türk lobisinin Türkiye'nin stratejik konumu ve Ortadoğu'daki rolünü ABD politikalarına yansıtma çabaları ile Yahudi lobisinin özellikle İsrail'in güvenliği ve ABD-İsrail ilişkileri çerçevesinde izlediği politikalar ele alınmıştır. Aynı zamanda, bu lobilerin yasama, yürütme ve medya gibi farklı alanlardaki etkileri de derinlemesine irdelenmiştir. Tezin amacı, ABD'nin Ortadoğu politikasına yön veren iki önemli lobinin Arap Baharı sonrası dönemdeki rolünü karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve bu lobilerin ABD dış politikası üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Sonuç olarak, bu çalışma, ABD'nin dış politika yapım süreçlerinde lobilerin oynadığı rolü daha iyi anlamaya katkıda bulunmakta ve uluslararası ilişkiler literatüründe lobicilik faaliyetlerinin etkisine dair yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The political changes that occurred in the Middle East after the Arab Spring have reshaped the US policies in the region. This process has upset the balances in the region and has forced the US to make significant changes in its foreign policy strategies towards the region. In particular, issues such as geopolitical interests in the region, access to energy resources and the Israeli-Palestinian issue have made the role of the US in the Middle East more complex. In this process of change, lobbies that try to influence the foreign policy-making processes of the USA have gained great importance. Within the scope of the study, Turkish and Jewish lobbies have been examined in detail in terms of their efforts to direct the USA's Middle East policy after the Arab Spring. While the Jewish lobby has historically been known as one of the most effective lobbies in US foreign policy, it is observed that the Turkish lobby has started to play a more prominent role, especially in US-Turkey relations, in recent years. Both lobbies have developed various strategies for the decision-making mechanisms in the USA in order to defend their own national interests. In this context, the areas in which the Turkish and Jewish lobbies are effective, the lobbying strategies they use, and their effects on politicians and the public opinion are analyzed from a comparative perspective in this thesis. The Turkish lobby's efforts to reflect Turkey's strategic position and role in the Middle East on US policies, as well as the policies pursued by the Jewish lobby, particularly in the context of Israel's security and US-Israel relations, are discussed. At the same time, the effects of these lobbies in different areas such as the legislature, executive and media are also examined in depth. The aim of the thesis is to comparatively evaluate the role of two important lobbies that shaped the US Middle East policy in the post-Arab Spring period and to analyze the effects of these lobbies on US foreign policy. As a result, this study contributes to a better understanding of the role played by lobbies in US foreign policy-making processes and aims to provide a new perspective on the impact of lobbying activities in international relations literature.