Kazakistan Hukukunda yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi
Recognition and enforcement of foreign judgments in Kazakh Law
  1. Tez No: 407288
  2. Yazar: AİGUL NURMUKHAMBETOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kapsamı oldukça geniş olan konu yalnızca Kazakistan mevzuatı, hukuk doktrini ve mahkeme kararları bakımından ele alınmıştır. Tezimizin amacı konu ile ilgili yürürlükteki düzenlemeleri, öğretide kabul edilen görüşleri ve mahkeme kararlarını inceleyerek bazı sorunları tespit etmek ve bu sorunlara mümkün olduğu kadar çözüm getirmeye çalışmaktır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizin“Genel Olarak Tanıma, Tenfiz ve Usûlü”başlığı altındaki birinci bölümünde tanıma ve tenfiz kavramları, tanıma ve tenfizde görevli ve yetkili mahkeme, yargılama usûlü, tebligat ve üst yargı denetimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tanıma ve tenfiz şartları incelenmiştir. Burada tanıma ve tenfiz şartlarının tasnifi yapılmıştır. Bunun yanı sıra tezimizde her şartın kapsamı ve Kazak mahkemelerince nasıl uygulandığı; düzenleme eksikliğinden kaynaklanan sorunlar incelenerek ve tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm“Milletlerarası Anlaşmalar Rejimi”başlığı altında ele alınmıştır. Bu bölümde Kazakistan'ın taraf olduğu yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizine ilişkin iki ve çok taraflı anlaşmalara yer verilmiştir. Ayrıca anlaşma hükümlerine, onların doktrindeki yorumlarına ve âkit devletlerin mahkemelerince uygulanmasına dair bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, Medeni Usûl Kanununda yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizine dair önemli konularda düzenlemenin getirilmemiş olması doktrinde farklı yorumların, uygulamada ise sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Mevcut sorunların giderilmesi için konuyla ilgili Medeni Usûl Kanununda açıkça bir düzenleme getirilmesinin ve yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi konusunun hakem kararlarının tanınması ve tenfizi konusundan ayrılmasının yerinde olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis is to look into current arrangements, opinions recognized in the doctrine and court judgments, and to detect some of the problems, and to offer solutions to such as far as possible. The thesis consists of three parts. In the first part of the thesis titled“Recognition, Enforcement and Its Procedure in General”deals with the concepts of recognition and enforcement along with courts commissioned and authorized in matters of recognition and enforcement, and trial procedure, service of process and supervision of supreme judicial system. The second part examines the conditions for recognition and enforcement classifying such conditions. Besides, the thesis explores the scope of each condition along with how it is implemented by Kazakh courts, and looks into the problems arising from lack of legal arrangements and attempts to offer solutions to such problems. The third part appears under the title“Regime of International Treaties”. The part includes bilateral and multilateral treaties on recognition and enforcement of foreign judgments. Moreover, some information is provided on the provisions of the conventions along with their interpretations in the doctrine and implementation by the courts of contracting states. The conclusion finds that the lack of legal arrangements under Civil Procedure Code on recognition and enforcement of foreign judgements gives rise to different interpretation in the doctrine and to problems in practice. A proposition has been made as a proper measure to introduce a clear arrangement under the relevant Civil Procedure Code, and to separate recognition and enforcement of foreign judgments from recognition and enforcement of arbitral awards in order to overcome current problems.