Deniz yoluyla konteyner taşımacılığında konteynere uygulanacak hukuki rejim
The applicable legal regime to container in carriage of container by sea
- Tez No: 407289
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez konusu olarak“Deniz Yoluyla Konteyner Taşımacılığında Konteynere Uygulanacak Hukuki Rejim”seçilmiştir. Konteyner kısaca; eşyayı çeşitli dış risklere karşı koruyan, hızlı ve kolayca elleçlenmesini, istifini, yüklenmesini, taşınmasını ve boşaltılmasını sağlayan teçhizat olarak tanımlanabilir. Günümüzde deniz yoluyla eşya taşımacılığının üçte ikisi konteynerler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ne var ki, mevcut düzenlemeler bu alanda ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözmeye yetmemektedir. Kendine özgü yapıya sahip bu teçhizatın hukuki niteliği ve dolayısıyla hangi hukuk kuralının ne denli uygulanabileceği halen tartışma konusu oluşturmaktadır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda da yalnızca taşıyanın sorumluluğunun sınırlandırılması başlığı altında yer verilen konteynere, başkaca değinilmediği görülmektedir. Dolayısıyla bu tez kapsamında mevcut düzenlemelerin yanı sıra, uluslararası anlaşmalar, doktrin ve yargı kararları çerçevesinde konteynere uygulanacak hukuki rejimin tespitine çalışılacaktır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konteyner kavramı, tarihçesi, yapısı, çeşitleri, benzerlerinden farkı ve hukuki niteliği ele alınmıştır. İkinci bölümde ise konteynerin taşıyan tarafından tedarik edildiği halde uygulanacak hukuki rejim incelenmiştir. Bu başlık altında konteynerin zıyaı, hasarı ya da geç tesliminde taşıyanın sorumluluğu, ayıplı konteyner tedariki halinde taşıyanın sorumluluğu ve son olarak konteynerin tesellümünden kaçınılması halinde taşıyanın yanı sıra gönderilenin durumu tartışılmıştır. Üçüncü bölümde taşıtan tarafından tedarik edilen konteynere uygulanacak hukuki rejim değerlendirilmiştir. Konteynerin zıyaı, hasarı veya geç tesliminde taşıyanın sorumluluğu, konteynerin ayıbı halinde taşıtanın sorumluluğu ve güvertede konteyner taşımasından taşıyanın sorumluluğuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is selected as“The Applicable Legal Regime to Container in Carriage of Container by Sea”. Container shall be defined as an article of transport which protects the goods against external risks and provides the goods to be handled, stowed, loaded, transported and discharged quickly and easily. Nowadays, two-thirds of the carriage of goods by sea is carried out by containers. However, the existing regulations are insufficient to resolute the disputes rise from this area. The legal nature and applicable law to this unique article of transport is still argumentative. In Turkish Commercial Code the law no. 6102, container is solely examined under the restriction of the liability of carrier title. Therefore in scope of this thesis, the applicable legal regime to container will be determined in frame of international agreements, doctrine and judicial decisions besides the existing regulations. The thesis consists of three main chapters. Container concept, history, structure, types, differences from the likes and legal nature of the container is examined in the first chapter.The applicable legal regime to container, which is supplied by the carrier, is examined in the second chapter. Under this title the liability of the carrier for the loss, damage and late delivery of the container, the liability of the carrier for the supply of the defected container and besides the carrier, the status of the consignee in case of the refusal to acceptance of the container are discussed.In the third chapter, the applicable legal regime to container, which is supplied by the shipper, is considered. The liability of the carrier for loss, damage or late delivery of the container, the liability of the shipper for defect of the container and the liability of the carrier for the carriage of container on deck are examined.