Objektif cezalandırılabilme şartları
Objective conditions of punishability
  1. Tez No: 407290
  2. Yazar: UĞUR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Doktora tez çalışmamızda, suç teorisinin önemli kurumlarından birisini oluşturan objektif cezalandırılabilme şartları ele alınmıştır. Çalışmamızın hazırlanması sırasında, Türk ve Alman Hukuku'nda konuyla ilgili yapılmış akademik çalışmalar ve yargı kararları mümkün olduğunca incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci Bölüm'de, objektif cezalandırılabilme şartları kavramına ve objektif cezalandırılabilme şartlarının kavramsal gelişimine değinilmiş, daha sonra, objektif cezalandırılabilme şartlarının hukuki niteliğini açıklayan görüşlere yer verilerek objektif cezalandırılabilme şartlarının türleri incelenmiştir. Bu başlık altında, çalışmamızda sıklıkla kullandığımız haksızlık kavramının suç teorisi içindeki yeri ve haksızlık kavramının benzer kurumlarla arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve objektif cezalandırılabilme şartlarının türleri hakkında kabul ettiğimiz ikili ayrımın temelleri ile bu ayrımı belirlemede kullanılacak indirme tezi açıklanmıştır. Bu tespitlerden sonra, objektif cezalandırılabilme şartlarının suç teorisi içindeki yeri ele alınmış ve son olarak, objektif cezalandırılabilme şartlarının bazı ceza ve ceza muhakemesi kurumlarıyla karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci Bölüm'de, ilk olarak ceza hukukunda kusur prensibi ile ilgili genel açıklamalarda bulunulmuş, kusur prensibiyle ilgili varılan tespitler sonucunda, objektif cezalandırılabilme şartlarının kusur prensibi ile bağdaştırılabilirliği meselesi ele alınmıştır. Bu bağlamda, doktrinde savunulan görüşler dört kategori altında sınıflandırılıp açıklandıktan sonra, konuyla ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, objektif cezalandırılabilme şartlarının çeşitli hukuk alanlarına etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak objektif cezalandırılabilme şartlarının ceza hukuku bakımından etkileri, ikinci olarak ceza muhakemesi hukuku bakımından etkileri ve üçüncü olarak ise özel hukuk ve idare hukuku sorumluluğuna etkileri ele alınmıştır. Son olarak, çalışmamızda vardığımız sonuçlar çerçevesinde, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan bazı suç tipleri ve unsurlar hakkında açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we studied 'Objective conditions of punishability' which is one of the most important institution of Criminal theory. In this study we studied articles and judicial decisions given under Turkish and German Laws. This study consists of three chapters. In first chapter, the term objective conditions of punishability and the development of this term are studied. Afterwards, some legal opinions about legal characteristics of objective conditions of punishability and its kinds are examined. Under this title, the term 'tort' -which we used frequently in this study- in Criminal theory is evaluated and the relationship between tort and other related terms were discussed. The“lowering thesis”in order to separate the two different kinds of objective conditions of punishability is clarified. Following this, the place of objective conditions of punishability in Criminal theory is discussed and finally, a comparison between the term objective conditions of punishability and other institutions is made. In second chapter, fault principle in criminal law is discussed. In the light of the conclusions that we arrived on fault principle, the compatibility of objective conditions of punishability with fault principle is studied. In this regard, the opinions defended in the doctrine which can be divided into four categories is explained. In third chapter, effects of objective conditions of punishability are discussed in criminal law, criminal procedure law, private law and administrative law. Lastly, evaluations on some specifics types of crimes ruled under Turkish Criminal Code are explained in the scope of conclusions reached by this study.