Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda hizmet borçlanması
The service debt in Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 407292
  2. Yazar: NURAY KOVANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda, sigortalıların uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan sigorta yardımlarına hak kazanabilmesi için kanunda öngörülen sigortalılık süresini doldurmaları ve prim ödeme gün sayısını tamamlamamış olmaları gerekmektedir. Ancak kimi zaman bireyler çeşitli nedenlerden ötürü sosyal sigorta kapsamında yer almamaktadır. Sigortalılıkta değerlendirilemeyen süreler nedeniyle de bireylerin sigorta yardımlarına ulaşmaları gecikmekte ve zorlaşmaktadır. Sosyal bir devlet olarak bireyin sosyal güvenliğini temin etmekle yükümlü olan Devlet, bireylerin sigorta yardımlarına hak kazanmasını sağlayabilmek için hizmet borçlanması kurumunu getirmiştir. Hizmet borçlanması, borçlanma hakkına sahip olan kişilere sigortalılık kapsamında değerlendirilemeyen sürelerini sosyal güvenlik bakımından değerlendirme imkânı vermektedir. Hukukumuzda hizmet borçlanması, borçlanılacak sürenin yurt dışında veya yurt içinde geçmiş olmasına göre iki grupta toplanmıştır. Yurt dışında geçen sürelerin borçlanılmasına ilişkin usul ve esaslar, 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun'da; yurt içinde geçen sürelerin borçlanılmasına ilişkin usul ve esaslar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda düzenlenmiştir. Tez çalışmasında bahsi geçen kanunlar ışığında hizmet borçlanması kurumu ele alınmıştır. Tez, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yurt dışı hizmet borçlanması, ikinci bölümde yurt içi hizmet borçlanması incelenmiştir. Sonuç bölümünde, hizmet borçlanması ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Social Security Law, the insured are required to complete the insurance period taken into consideration in law and not to complete the number of the days paid a premium in order to be proved right the insurance aids provided from long-term insurance branches. However, sometimes individuals do not take part in the insurance involvement for various reasons. Furthermore, individuals attain to the insurance aids delays and become harder because of the time not to be assessed in the insurance. As a social state, The State, obliged to ensure an individual's social security, has constituted the institution of service debt for providing the entitlement to insurance benefits of individuals. Service debt provides the opportunity to review to people who have the right of debt, the premium of the time not to be evaluated within the scope of insurance in terms of social security. In law, service debt is divided into two groups in accordance with the time debited whether spent abroad or at home. The principles and procedures relating to be debited for the periods abroad are regulated in the law number 3201 The Law for Assessment of the Time Spent Abroad by Turkish Citizens Who Worked With Regard to Social Security Matters; the principle and procedures relating to be debited for the periods at home of Turkish citizens abroad are regulated in the Law number 5510 Social Insurances and General Health Insurance. In this thesis, service debt is discussed in the light of laws mentioned above. The thesis consists of two parts. In the first part, service debt abroad and in the second part, service debt at home are analyzed. In the conclusion part, the assessment on service debt has been made.