Uluslararası Hukukta davetle müdahale: Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi
Intervention by invitation in International Law: the Russia's intervention in Syria
- Tez No: 511418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Rusya, Suriye'ye askeri müdahalesini 30 Eylül 2015 tarihinde Suriye hükümetinin çağrısına dayanarak yaptığını açıklamıştır. Askeri müdahale bazı devletler tarafından tepkiyle karşılanmış ve uluslararası hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiştir. Bu gelişmeler uluslararası hukukta davetle müdahale konusunu yeniden gündeme getirmiş ve rızaya dayalı müdahalenin meşruluğu konusundaki tartışmaları alevlendirmiştir. Söz konusu çalışmanın amacı, Rusya'nın Suriye'ye müdahalesinin uluslararası hukuka uygunluğunu davetle müdahale argümanı çerçevesinde değerlendirmektir. Çalışmada, Rusya'nın Suriye'ye müdahalesinin uluslararası hukuka uygun olduğu tezi savunulmaktadır. Bu çerçevede Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi, davetle müdahalenin maddi ve şekli geçerliliği açısından incelenmiş ve davetle müdahalenin sınırlarının korunup korunmadığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Russia claimed that the legitimacy of its military intervention in Syria on 30th of September in 2015 was based on the request of the Syrian government. Military intervention was reacted by some countries and criticized on grounds that it was against the international law. These developments led to that the concept of intervention by invitation in international law brought forward and fuelled discussions on legitimacy of consent-based intervention. Thus, this study aims to analyse the compatibility of Russia's military intervention in Syria with international law from the perspective of the principle of intervention by invitation. This study claims that the Russia's intervention is in accordance with international law. In this frame, Russia's intervention in Syria has examined in terms of substantive and formal validity and whether the principle boundaries of invention by invitation were protected has clarified.