Toplumsal belgesel fotoğraf ve AFSAD örneği
Social documentary photography in case of AFSAD
  1. Tez No: 407322
  2. Yazar: OĞUZHAN BURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal belgesel fotoğraf yaklaşımının, işlevinin tartışılması ve Türkiye'de bu fotoğraf tarzı konusunda çalışan AFSAD'ın Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf atölyesini derinlemesine görüşmeler yaparak incelemektir. Dünyadaki siyasal ve toplumsal olaylar fotoğrafın işlevi konusunda yeni sorular sorulmasına neden olmuştur. Benzer şekilde Türkiye'de de fotoğrafın yaşanan toplumsal olaylar ile ilişkilenmesi söz konusu olmuş ve bu akım etkisini göstermiştir. Bu çalışmada toplam 14 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesinin projeleri sonucunda ortaya çıkan yazılı ve görsel materyaller incelenmiştir. Alan araştırması sonucunda elde edilen bu veriler analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda Türkiye'de toplumsal belgesel fotoğraf yaklaşımının gelişmesinde AFSAD'ın çalışmalarının önemli rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the social documentary photography approach and to research the Social Documentary Photography workshop of AFSAD, working on this style of photography in Turkey by using in-depth interview techniques. New questions asked about the function of the photograph the result of political and social events in the world. Similarly, also said in Turkey the photo have been associated with social events and showed the effects of these trends. This study was conducted in-depth interviews with 12 people in total. As well as written and visual materials resulting from the social documentary photography workshop were examined. Datas were obtained in the field research are analysed. As a result of these analyses, as a foundation AFSAD approach for the development of Social Documentary Photography, it has been shown to play an important role in the study.