Fotoğraf tarihindeki fotomuhabir / belgesel kadın fotoğrafçıların ideolojik yaklaşımları, fotoğraflarında toplumsal cinsiyet ve kimlik incelemesi
Ideological approach of women photojournalist and documentary photographers throughout the history of photography and covering of social gender and identity in their photos
  1. Tez No: 279991
  2. Yazar: SABİRE SIRMA SALTIK TUĞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ERUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18. yüzyıl'ın ikinci yarısından 21. yüzyıl'a kadar geçen sürede fotomuhabir ve belgesel kadın fotoğrafçıların varlığını ve kimliğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, fotomuhabir ve belgesel kadın fotoğrafçıların sosyal ve kültürel gelişmeler paralelinde, ideolojik yaklaşımları ve deneyimleri analiz edilmiştir. Bu analiz, dönemler bazında sınıflandırılarak, her döneme ait toplumsal ve sosyal olaylar, ilgili dönemin kadın fotoğrafçılarıyla bağdaştırılarak konu edilmiştir. Böylece, kadın fotomuhabirlerinin gelişimi çeşitli perspektiflerden gözlemlenerek, sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this study is to investigate the existence and identity of women photojournalists and documentary photographers through the period from the second half of 18th century to the 21st century. With that aim, ideological approaches and experiences of photojournalists and documentary photographers have been analyzed in parallel with the social and cultural developments. Then the analysis has been further carried out into different periods and social events in each period have been reviewed in connection with women photographers actively working in the relevant period. This method enabled to observe and question the development of women photojournalists from different perspectives.