Belgesel ve toplumsal belgeci fotoğrafı Walter Benjamin'le okumak
To read the documentary and social documentary photography through Walter Benjamin
- Tez No: 366979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin amacı, belgesel fotoğrafı Walter Benjamin'in geliştirdiği düşünceler ve kavramlar bağlamında sorgulamak ve Benjamin'in fotağrafa dair öngörülerinin, varsayımlarının ve fotoğraftan beklentilerinin ne ölçüde gerçekleştiğini araştırmaktır. Bu çalışmanın kapsamını Benjamin'in fotoğrafa dair denemeleri ile belgesel fotoğraf, onun bir alt türü olan toplumsal belgeci fotoğraf ve bu fotoğrafik yaklaşımlar çerçevesinde gerçekleştirilen fotoğraf çalışmaları oluşturmaktadır. Bu çalışmada kıllanılan yöntem ise literatür taramasıdır. Gerek Walter Benjamin'in kendi metinleri, gerekse onun metinlerini analize soyunan çalışmalar ve belgesel fotoğraf alanına ilişkin yayınlar incelenerek veri toplanmıştır. Belgesel fotoğrafın tarihsel gelişimine baktığımızda, fotoğraf makinesinin giderek küçüldüğünü, bu sayede anlık görüntüleri yakalamaya daha hazır hale geldiğini, resimli dergilerin sayısının arttığını ve bu dergilerdeki altyazıların belgesel fotoğrafın asli bir parçası haline geldiğini görürüz. Belgesel fotoğrafçıların“iş görücü”yazar ve hikâye anlatıcılarıyla bazı benzer özelliklere sahip olduğunu, onların tanıklığı sayesinde görsel bilinçdışı hakkındaki bilgilerimizin arttığını ve algı evrenimizin zenginleştiğini söyleyebiliriz. Belgesel fotoğrafın politik amaçlar doğrultusunda kullanıldığını, politikanın estetize edilmesi çabalarına politikleşerek yanıt verdiğini, suçu ve suçluları ifşa ettiğini, kötü aura'yı ortadan kaldırdığını ve şok etkisi yarattığını gösteren örneklerin varlığından söz edebiliriz. Bunların, iyi aura'nın ortadan kalkmasının bir sonucu olarak gerçekleştiği dikkati çekmiştir. Bu çalışma kapsamında incelenen toplumsal belgeci fotoğraf çalışmalarının yarattığı sosyal değişimlerin çoğunun, küçük ve yerel, diğer bir deyişle mikro ölçekli değişimler olduğunu, az da olsa makro ölçekli değişimlere rastlandığını söyleyebiliriz. Benjamin'in arzuladığı şekilde devrimci bir öznenin oluştuğunu söylememiz ise güçtür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the documentary photography in the context of ideas and concepts improved by Walter Benjamin and investigate how the expectation, assumption and foresight about photograph taken place by Walter Benjamin. The base of study involves in essay about photograph of Benjamin, documentary photography, its sub-branch social documentary photography and photograph studies in perspective of photographic approach. The method used in this study is literature review. All data were collected by Walter Benjamin's own texts, studies and publication about documentary photography. When we look at the historical development of documentary photography, we can see that cameras become smaller and easy to take instant photos, number of pictorials increase and subtitles of this pictorials become the main part of documentary photography. We can say that documentary photographers have same characteristics with“Functional”writers and story-tellers and our information about visual unconscious mind increase thanks to their witness and our perception world rises. In addition, we can mention that documentary photography is used for political aims, to answer the approach to political esthetic via politization, to disclose crime and criminals, to remove bad aura. Actually, it is seen that all of them are result of lack of good aura. Most of the social changes created by social documentary photography studies are small and local, in other words micro-size changes. But we can meet some macro-size changes at least. However, it is too hard to say that revolutionary subject occurs like Benjamin's dream.