Edebiyatta Birinci Dünya Savaşı / Fransız, Türk ve Ermeni literatürlerinde Birinci Dünya Savaşı anıları
World War One in Literature / World War One memoirs in French, Turkish and Armenian literature
- Tez No: 407323
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Tarih, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
“Edebiyatta Birinci Dünya Savaşı/ Fransız, Türk ve Ermeni Literatürlerinde Birinci Dünya Savaşı Anıları”başlıklı doktora tez çalışmamız farklı edebiyatlarda Birinci Dünya Savaşı algılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezimizin kuramsal çerçevesi içerisinde, edebî metin analizi yaparken yöntemlerinden yararlandığımız edebiyat sosyolojisi ve karşılaştırmalı edebiyat bilimi hakkında bilgi verilmiş ve Türkiye'de bu alanlarda yapılmış akademik çalışmaların durumu ortaya konulmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nın tarihsel perspektifinin ele alındığı bölümde, genel olarak savaşın çıkış nedenlerine değinildikten sonra Fransız, Türk ve Ermeni tarihçilerin bakış açısından Birinci Dünya Savaşı'nın aktarımının nasıl olduğu değerlendirilmiştir. Tezimizde ayrıca, Birinci Dünya Savaşı'nın farklı sanat dallarındaki (resim, heykel, müzik, sahne sanatları, mimari, sinema ve edebiyat) da incelenmiştir.“Analiz ve Karşılaştırma”bölümünde, Fransız, Türk ve Ermeni edebiyatlarından spesifik örnekler ele alınarak, önceki bölümlerde elde edilen veriler ışığında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, analizini yaptığımız eserlerden elde ettiğimiz bulgular, her ülkenin Birinci Dünya Savaşı algısının farklı olduğunu göstermiştir. Özellikle Birinci Dünya Savaşı yıllarında devlet statüsüne sahip olmayan Ermenilerin, savaş sonrasında bağımsız bir devlet kurmalarının ardından mağdur Ermeni imgesini geliştirerek kullandıkları görülmektedir. Bu durum, Ermenilerin Türklere karşı geliştirdikleri düşmanca duygularını Birinci Dünya Savaşı konulu tanık olunmamış anıların yer aldığı eserlere yansıtmalarına ve edebiyatı, 1915 yılına dair iddialarını kamuoyuna kabul ettirmek için bir araç olarak kullanmalarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our doctorate thesis titled“World War One in Literature/ World War One Memoirs in French, Turkish and Armenian Literature”purposes to present perception of World War One in different literatures. In the theoretical frame of our thesis, information was given about sociology of literature and comparative literature, which we use the methods while analyzing literary texts and situation of academic studies in Turkey about these domains was presented. In the chapter that World War One historical perspective was studied, after mentioning reasons of World War One, French, Turkish and Armenian historian's opinion were commented. Beside in our thesis, the effects of World War One on different branch of arts (painting, sculpture, music, performing arts, architecture, cinema and literature) were studied. In“Analyzing and Comparison”chapter, specific samples in French, Turkish and Armenian literature were analyzed using the data gained in the previous chapters. As a conclusion, every country has its own perception about World War One. Especially, Armenians who has no state during World War One, after the war they established an independent state and developed aggrieved Armenian image. This situation causes the Armenians reflect their hostility against Turks on the memoirs about World War One, which have no witness and use the literature as a material to make public admit their thesis about 1915.