Ermeni edebiyatında milliyetçilik: Paruyr Sevak örneği
Nationalism in Armenian literature: Paruyr Sevak example
  1. Tez No: 407333
  2. Yazar: HANDE DOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
“Ermeni Edebiyatında Milliyetçilik Paruyr Sevak Örneği”başlıklı bu yüksek lisans tezi, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, öncelikle (Türkiye'de tez konumuzun daha önce bilimsel çalışmalara konu olup olmadığını görmek için)Yükseköğretim Kurulu'nun internet sayfasında milliyetçiliği konu alan tezlerin taraması yapılmış, ardından milliyetçiliğin tarihçesine yer verilmiş ve milliyetçiliğin edebiyata konu bakımından ne zaman dahil olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu bölümde, sadece edebiyatla sınırlı kalmadan, milliyetçi ideolojilerin propaganda amacıyla farklı sanat dallarına ait eserleri kullanmasına ve bu kapsamda, tezimizin temel araştırma konusu olan Ermeni milliyetçilerinin kullandığı propaganda ürünlerine dikkat çekilmiştir. İkinci Bölümde ise, kuramsal çalışmalara yer verilmiştir: Milliyetçi algı ve yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Bu bölümde, yorum ve değerlendirme aşamasında (tezimizin araştırma konusu niteliği itibariyle pek çok disiplinin araştırma alanına girmesi nedeniyle) bilgi alt yapısıyla ilgili doğabilecek sorunları öngörüp milliyetçilikle ilgili farklı disiplinlere ait algı, yaklaşım ve yorumlar aktarılmıştır. Bu bağlamda, Ermeni milliyetçiliği farklı disiplinlerin birikimlerinden hareketle çözümlenmiş, elde edilen verilerlerle tanımlamış ve hedefinin ne olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu veriler, daha sonra tez çalışmamızın analiz bölümündeki yorum ve değerlendirmeler için de temel dayanak olmuştur.“Ermeni Edebiyatında Milliyetçi Eğilimler ve Paruyr Sevak Örneği”başlıklı Üçüncü Bölümde öncelikle Ermeni edebiyatındaki milliyetçi eğilimler saptanmıştır. Bu bağlamda, ilk etapta özellikle Sovyetler Birliği döneminde gözlemlenen, milliyetçi eğilimler içinde bulunan ve ön plana çıkan yazarlar ve şairlerle ilgili bilgiler aktarılmış ve Ermeni edebiyatında yaşanan güdümlülük sorunu gündeme getirilmiştir. Bu bölümün son konusu Ermeni şair Paruyr Sevak'ın yaşamı, sanatı ve milliyetçi ideolojisi hakkında bilgiler Ermenice, Rusça ve İngilizce metinler üzerinden taranarak değerlendirilmiştir. Ardından şairin milliyetçi söylemlerini dile getirdiği eserleri arasında kamuoyunda yankıları ve izleri devam eden şiirleri arasından spesifik örnekler seçilerek metne bağlı analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bunu yaparken amacımız, kamuoyuna sunulan eserlerin hangi motivasyonla yazıldığını ve okurda nasıl bir algı yaratıldığını sergilemek oldu. Sonuç olarak, Ermeni edebiyatı üzerine yaptığımız araştırma ve incelemeler ışığında Ermeni milliyetçiliğinin zaman içerisinde evrildiği ve bu durumun Ermeni edebiyatını da etkilediği tespiti yapılmıştır. Ayrıca, tez çalışması boyunca yaptığımız eser analizlerinden elde ettiğimiz verilere dayanarak, Ermeni edebiyatında milliyetçilik hem edebiyatın konusu olmuştur hem de edebiyat milliyetçi bir tutum sergilemiştir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis titled“Nationalism in Armenian Literature: Paruyr Sevak Example”consists of three main parts. In the First Part of Thesis, first of all, the thesis addressing to the nationalism were scanned on internet page of Higher Education Board in order to find out if our thesis subject was analyzed by the other researchers in Turkey previously, then the history of nationalism was discussed, it was determined when the nationalism was involved in the literature regarding topic, afterwards. In addition, it was also discussed the use of art works by the nationalism for the propaganda purpose, not limited to the literature but in this scope, the propaganda types which the Armenian nationalists, the primary research subject of our thesis employed for this respect. In the Second Part of Thesis, the theoretical works took part. The perception and approaches of nationalism were discussed. Since the nationalism, the subject of our thesis has the wide borders and falls into many disciplines' research field, there are citations from different disciplines related to the nationalism, and its perception and interpretation. From this point of view, the Armenian nationalism was thoroughly analyzed, defined with the data obtained and it was determined what its target was. Furthermore, the data we obtained became our primary basis for the comments and evaluations that we would make in the analysis section of our thesis. In the Third Part,“Nationalist Tendencies in Armenian Literature and Paruyr Sevak Example”, first of all, the nationalist tendencies were determined in the Armenian literature. In this context, firstly, the information related to the authors and poets, who were in the nationalist trend, especially observed during the Soviet Union and came to the forefront, was given, and it was searched the answer to the research question of being guided in Armenian literature. The information about life, art and nationalist ideology of Armenian poet Paruyr Sevak, the last topic of this part, was given by scanning the Armenian, Russian and English texts. Then, the specific examples among the poems that the poet expressed his nationalist discourses and their impressions and traces were still maintained among the public were selected, and discussed trough text-based analysis. As we do that, our purpose is to show with which motivation the poems, presented to the public, were written and how the perception mechanism was created in the reader. As a result of research and studies which we executed on Armenian literature, the inversion of Armenian nationalism during the course of time also affected the Armenian literature. Based on the data we obtained from the works under the light of analyses that were carried out from the wide angle, it was concluded both that the nationalism in Armenian literature became the subject of literature and that the literature exhibited a nationalist attitude.