Hasan Özkılıç'ın öykü ve romanları üzerine tematik bir inceleme
A thematic review of Hasan Ozkiliç's stories and novels
  1. Tez No: 1021448
  2. Yazar: ZEKİYE PAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Hasan Özkılıç, çağdaş Türk edebiyatına öykü ve romanları ile katkıda bulunmuştur. Eserlerini toplumcu bir anlayışla kaleme alan yazar, yaşadıklarından yola çıkarak kurgularını sağlam bir zemine oturtmuştur. Eserlerinde seçtiği kişiler, halkın içinden sıradan insanlardır. Ermeni-Kürt-Türk ilişkilerini pek çok eserinde işlemiştir. 1970-1980 dönemindeki darbe izlerini, cezaevi ölüm oruçlarını eserlerinde görmek mümkündür. Yazarın üslubu sade ve akıcıdır. Yapıtlarında; türkülere, halk hikâyeciliğine, dengbejlere yer vererek kültürel aktarıma destek vermiştir. Özellikle türküler, eserlerdeki içerik hakkında ipucu verecek şekilde konumlandırılmıştır. Yazarın öykü ve romanlarına kaynaklık eden coğrafya; Doğu Anadolu, Ege, İran, Ermenistan ve Nahçıvan‟dır. Yazarın eserlerine aldığı temaları bireysel ve sosyal açıdan sınıflandırdığımızda, öykülerinde daha çok işçi hayatına ve aşka yer verdiği görülmektedir. Diğer temalar; milliyetçilik, yoksulluk, emek, kan davası, savaş, namus, sabırsızlık, kaçak hayat, kimsesizlik, kentsel dönüşüm, arkadaşlık, kardeşlik, yolculuk, arayış, hayalperestlik, aldatma, avareliktir. Romanlarında yaygın olan tema aşk, ölüm, göç ve yozlaşma eksenindedir. Hasan Özkılıç, kültürel zenginliği ve anlatılan coğrafyaların sosyal, dini ve ideolojik değerlerini okuyucuya sade ve açık şekilde sunmuştur. Yapılan çalışmanın amacı, Hasan Özkılıç‟ın öykü ve romanlarındaki temaları inceleyerek yazarın Türk edebiyatına katkılarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Hasan Özkılıç contributed to the modern Turkish literature with his stories and novels. The author, who wrote his works with a socialist understanding, has placed his fictions on a solid basis based on his experiences. The people he chooses in his works are ordinary people from among the people. He dealt with Armenian-Kurdish-Turkish relations in many of his works. It is possible to see the coup traces and prison death fasts in the 1970-1980 period in his works. The author's style is simple and fluid. In his works; He supported cultural transmission by including folk songs, folk storytelling and dengbej. In particular, folk songs are positioned to give clues about the content in the works. The geography that is the source of the author's stories and novels is Eastern Anatolia, the Aegean, Iran, Armenia and Nakhchivan. When we classify the themes that the author includes in his works from an individual and social perspective, it is seen that he mostly includes workers' lives and love in his stories.The theme, which is common in his novels, is in the axis of love, death, migration and curruption. Otherthemesare; nationalism, poverty, labor, bloodfeud, war, loneliness, deception, vagrancyetc. He presented the cultural richnessandsocial, religious and ideological values of the geographies describedto the reader in a simple and clearmanner. The aim of the study is to reveal the contributions of the author to Turkish literature by examining the themes in Hasan Özkılıç's stories and novels.