Endülüs risâlelerinde ihvâniyyât: Dil, üslup, içerik
Ikhwâniyyât in Andalusian risalas: Language, wording, content
- Tez No: 407338
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmakta olup giriş bölümünde risalenin sözlük anlamları, risale anlamındaki diğer kelimeler, edebi bir kavram olarak başlangıcı ve Doğu'daki durumu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümünde Endülüs nesir türlerinden genel olarak bahsedilip risale türlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Endülüs risale türlerinden ihvâniyyâtın konuları alt başlıklar halinde verilmiş ve içerik açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ihvâniyyât risalelerine verilen örneklere yenileri de eklenerek dil ve üslup yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise risale örnekleri göz önünde tutularak diğer türleriyle ve Doğu'daki risalelerle kıyaslanarak Endülüs'te bu türe gelen yenilikler ve farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, information has been given about lexical meanings of risala, other words in the meaning of rısala, it's beginning as a literary notion and it's situation in the east. In the first chapter, prose types of Andalus have been generally mentioned and risala types have been given a place. In the second chapter, subjects of ikhwāniyyāt (friendship) from Andalus rısala types have been included as subheadings and viewed in terms of content. In the third chapter, examples of ikhwāniyyāt rısala have been evaluated in terms of language and wording. In the conclusion, innovations and differences that got to this type in Andalus, have been determined by taking into account rısala examples and comparing with other types of rısala and the east's rısala.