Türkiye ekonomisinde teknik ilerleme 1972 - 2006
Technical progress in the Turkish economy 1972 - 2006
  1. Tez No: 407342
  2. Yazar: OZAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN ERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye ekonomisinde teknik değişimin tarihsel seyrini klasik/Marksist bakış açısından ele almayı amaçlamaktadır. İlk olarak teknik değişimin seyri hem toplam ekonomi hem de çeşitli sektörler için gözlemlenmektedir. Sonrasında bu seyri etkileyen muhtemel etkenler analiz edilmektedir. Neoliberal dönemde farklı teknik değişim biçimleri gözlemlenmesine rağmen, Türkiye ekonomisinde teknik değişimin baskın biçiminin Marx-yanlı teknik değişim olduğu gösterilmektedir. Son olarak kâr oranı ve kâr oranının teknolojik ve bölüşümsel bileşenleri sunulmaktadır. Anahtar Sözcükler Teknik Değişim, Reel Ücret-Kâr Oranı Eğrisi, Fosil Üretim Fonksiyonu, Kâr Oranı
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze historical pattern of technical change in the Turkish economy from a classical/Marxian perspective. Firstly, pattern of technical change has been identified both for various sectors and the economy as a whole. Then factors which possibly effect the pattern of technical change have been analyzed. It is shown that dominant form of technical change in the Turkish economy is Marx-biased technical change while other forms of technical change have been observed in neoliberal period. Lastly, profit rate and its technological and distrubitional components are presented. Keywords Technical Change, Real Wage-Profit Rate Curve, Fossil Production Function, Profit Rate